5 věcí, které bychom měli vědět o sekání za mokra

Mnoho lidí znejistí, když jim jejich žací plány překazí dlouhotrvající déšť a trávník ne a ne uschnout. Můžeme ho sekat i za mokra? „Naši dědové vyráželi z dobrých důvodů na pole za rosy.

I sekačku můžeme použít na mokrou trávu, je ale třeba dodržovat určitá pravidla,“ říká Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton. Poradí nám, jak postupovat při sečení mokré trávy, jaká pravidla dodržovat a čeho se vyvarovat.

U elektrické sekačky dbejte zvýšené opatrnosti

Asi každému je jasné, že voda a elektrický proud není příliš šťastá kombinace. V případě použití elektrické sekačky je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k proniknití vody do elektrických rozvodů. Při použití několika prodlužovacích šňůr zabraňte vstupu vlhkosti do jejich spojů. Praktický tip: Vhodné je zabalit spoje igelitem a ten fixovat izolepou.

U benzínových sekaček toto řešit nemusíme. Mívají navíc větší výkon a silnější motory, které jsou pro sečení mokré a těžké trávy nezbytné.


Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte naněkolikrát

Pokud máte sekačku s nižším výkonem a sečení mokré trávy je pro ni zátěží, můžete práci ulehčit tím, že trávník posekáte naněkolikrát s postupným snižováním výšky sečení. „Začněte s nejvyšším nastavením a postupně trávník sečte s nižší a nižší výškou,” radí Radovan Bureš. Ušetříte si tak spoustu námahy.

„Naslouchejte“ své sekačce

Přizpůsobte styl sekání síle sekačky a sekejte jen tak rychle, jak vám sekačka dovolí. Každý stroj má svou kapacitu, která je u sekání mokré trávy znát. „U rotačních sekaček je tráva hnána do úzkého otvoru. Pokud se nebudeme soustředit na práci, může dojít k jeho ucpání, protože proud vzduchu nemá dostatečnou sílu, aby těžkou trávu dostal až do sběrného koše,“ upozorňuje na možnou komplikaci Radovan Bureš z Briggs&Stratton.

Dbejte na bezpečnost i za deště. Dvojnásobně!

Pravidla, která dodržujeme za sucha, platí i v případě, že sekáme trávník v období dešťů. Na mokrém terénu je zejména třeba mít vhodnou obuv, která zabrání případnému uklouznutí. To se týká i oděvu, který by neměl na člověku plandat, aby se nevpletl do sekačky.


Po skončení sekání sekačku pečlivě ošetřete

Během i po skončení sekání budete pravděpodobně muset čistit vnitřek šasi od mokré trávy, která se sem v průběhu sečení velmi snadno nalepí. „Můžete použít špachtli a hadřík a vytřít tělo sekačky do sucha, abyste předešli jejímu zanesení a následnému snížení výkonnosti,” radí jednoduchý způsb Radovan Bureš z Briggs&Stratton.

 

Tip na silného pomocníka:

Sekačka Murray Green MXMH850E

Murray Green je nová řada rotačních sekaček Briggs & Stratton, kterou společnost uvedla na trh v roce 2010 a která využívá ekologických technologií ECO PLUS. Sekačku Murray Green MXMH850E pohání motor Briggs & Stratton 850 SERIES ECO PLUS, tedy nejvyšší motor využívající technologii ECO PLUS. Díky tomu jsou benzínové odpary omezeny až o 51 % v porovnání se motory bez této technologie. Motor splňuje emisní normy státu Kalifornie v USA, které jsou nejpřísnější na světě a současně disponuje silným motorem, který si poradí i v náročném terénu. K dostání v prodejní síti za 11 990 Kč.

–        rotační benzinová sekačka s pohonem kol

–        zdvihový objem 190 cm3

–        technologie ECO PLUS

–        šířká sekání 48 cm

–        velká zadní kola / High Wheeler

–        objem sběrného koše: 65 l

–        centrální nastavení výšky sečení (9 poloh / 20-80mm)

–        funkce: sečení – mulčování – sběr do koše – zadní výhoz

–        zvláštní výbava: startování ReadyStart

 


O společnosti Briggs & Stratton

Americká společnost Briggs & Stratton je největším světovým výrobcem vzduchem chlazených benzínových motorů do sekaček. Motory této značky jsou dostupné i na českém trhu, navíc se část sortimentu v ČR dokonce i vyrábí. Firma, která předloni oslavila 100 let své existence, totiž vlastní výrobní závod v Ostravě. Kromě motorů vyrábí společnost v Ostravě i sekačky.

Společnost vyprodukuje ročně více jak 12 miliónů motorů a zaměstnává přes 7500 lidí. Přítomna je ve více než stovce zemí na 6 kontinentech. Kromě motorů do sekaček je Briggs & Stratton výrobcem sekaček, sněžných fréz, generátorů, tlakových mycích strojů či strojů pro údržbu parků, golfových hřišť či zahrad. Na českém trhu jsou motory Briggs & Stratton poháněny sekačky většiny světových i evropských výrobců, např. HUSQVARNA, MTD, GGP, TORO, AL-KO, VIKING, které jsou k dostání například v obchodech Mountfield, dealerské síti KIS plus a.s. nebo obchodních řetězcích Bauhaus, Baumax, Globus, Hornbach či OBI.