50 let OBZORU

I přesto, že podnikatelské prostředí Zlína se začalo formovat už na počátku minulého století, společnosti, které by se mohly pochlubit dlouhých 50 let trvající tradicí, v jeho rámci zas až tolik nepůsobí. Jednou z nich je například výrobní družstvo OBZOR, které je dnes podnikem s vlastním vývojem i atraktivním výrobním programem, těžícím z využití nejmodernějších technologií a nápaditého designu.

 

OBZOR byl založen v letech 1965 jako výrobní družstvo s programem uzpůsobeným možnostem a potřebám lidí se změněnou pracovní schopností, kteří vytvářeli velkou většinu tehdejších zaměstnanců. Jeho náplní se stala výhradně produkce drobných elektromechanických výrobků.

 

Tato již tradiční výroba tvoří základ výrobního programu OBZORu dodnes. Díky tomu je zlínské družstvo v očích pracovníků elektromontážních firem prakticky synonymem pro výrobu mimořádně spolehlivých vačkových spínačů. Za pozornost nás – běžných uživatelů, zase stojí nová kolekce běžné domovní elektroinstalace – vypínačů a zásuvek.

 

„Vybírat můžete celkem ze tří designových řad nazvaných Decente, Variant a Elegant,“ říká marketingová specialistka firmy Magda Sívková a dodává: „Pro ty, kteří chtějí obohatit svůj bytový interiér opravdu unikátním a originálním detailem, doporučuji především spínače z kolekce Decente, jejichž součástí jsou kovové, dřevěné nebo i skleněné rámečky.

 

To jak vypadá skleněný podklad vypínače, lakovaný v odstínech od sněhově bílé, přes palmově zelenou, cihlově oranžovou až po sytě černou, můžete sami posoudit ve vzorkových prodejnách OBZORu. Tu zlínskou najdete přímo na okraji sídliště Podhoří, v ulici Růžová. Nakupovat ale můžete i ve firemním e-shopu, v jehož nabídce najdete mimo elektromontážního materiálu i zajímavý sortiment LED osvětlení a také zdravotnických potřeb – především dávkovačů léků a prakticky řešených krabiček na zubní protézy a také dětská rovnátka.

 

Samotný zlínský závod výrobního družstva OBZOR sídlí poblíž – v ulici Na Slanici, tedy nad konečnou ˇčtverky“. Má vlastní nástrojárnu i svou výrobu forem pro vstřikování plastů a leckoho by překvapilo, jak moderní technologie jsou zde nainstalovány. Díky tomu se zlínský výrobce může také řadit i do prestižní kategorie dodavatelů automobilového průmyslu.

 

Výrobní a zejména vývojový program OBZORu sebou nese řadu společných rysů s náplní činnosti zlínské Univerzity Tomáš Bati. Tradiční spolupráce obou subjektů se v posledních letech stala mnohem intenzivnější. „Je přínosná pro obě strany a přesto, že je založena na komerční bázi, odehrává se díky naší vzájemné blízkosti a dobrým osobním vztahům v pozitivně laděném přátelském duchu,“ říká technický náměstek Jan Hrbáček a upřesňuje: „V laboratořích Fakulty technologické uskutečňujeme řadu důležitých měření a s jejími předními odborníky konzultujeme spoustu složitých problémů. Spolupracujeme i s Fakultou managementu a ekonomiky, která pro nás vypracovala studii zefektivnění a optimalizace výroby, díky níž jsou naše produkty kvalitnější a rovněž levnější.“

 

„Celkem nedávno jsme dostali zajímavou zakázku od firmy Passvilan, která je českým výrobcem čepelí hokejových holí,“ vypovídá Jan Hrbáček. „Měli dva typy čepelí – každou trochu jinak tvarovanou a potřebovali je sjednotit tak, aby si výsledný produkt zachoval výhody obou svých předloh. Na fakultě jsme na základě 3D scannů vytvořili počítačový model a následně i čepel, vyrobenou pomocí 3D tisku. Firmě se líbila a OBZOR se stal dodavatelem forem pro jejich vlastní výrobu. Ale jelikož jsou čepele určeny pro švédský trh, nejsem si naprosto jistý, že by nám za to zlínští hokejisté po nedávném debaklu ve Stockholmu poděkovali,“ uvádí Jan Hrbáček s úsměvem.