6 typů povolání, která převrátí život vzhůru nohama!

Ve dne pracujete, věnujete se rodině a koníčkům… v noci spíte a regenerujete. Ideální nastavení dne. Co když si ale vyberete povolání, které vám to nedovolí a převrátí život vzhůru nohama? Na „normální“ život potom nezbývá téměř žádný čas, jste neustále pod tlakem, očekává se od vás, že se pro druhé obětujete… Vybrali jsme 6 nejnáročnějších povolání, na které potřebujete odvahu a dostatek přesvědčení, abyste je vydrželi dělat celý život.

Začneme s pracovníky záchranných složek. Tato povolání mají vesměs jeden společný cíl a tím je záchrana lidského života. Samotná práce a její náročnost se ovšem u jednotlivých profesí výrazně liší. Do naší šestice právem náleží hasiči, zdravotníci i policisté.

  1. Zdravotník

Záchranář, chirurg, zdravotní sestra…Tato povolání jsou pro člověka psychicky i fyzicky velmi náročné. Nepravidelné směny, nepřetržitá péče, několikahodinové operace a dlouhé přesčasy si žádají nepřetržitou koncentraci a jsou mnohdy velkou překážkou pro skloubení s rodinným životem. V mnoha případech dochází ze strany zdravotníka k sebeobětování a někdy se u slabších jedinců začnou projevovat silné deprese a vyčerpání.

  1. Hasič

Při větším zásahu se pohybuje v extrémně nebezpečném a mnohdy nevyzpytatelném prostředí. Často nasazuje vlastní život, aby zachránil jiný. Musí umět reagovat pohotově a rychle., Každé zaváhání může být nelítostně potrestáno. Po fyzické i psychické stránce se proto jedná o jedno z nejnamáhavějších povolání.

  1. Policejní vykonavatel

Nepřetržitá ochrana občanů si žádá nepřetržitý provoz a spolu s ním tedy i nepravidelné směny policejních příslušníků, kteří musí být připraveni na nečekané situace a nebezpečné zásahy, které si žádají fyzickou i psychickou kondici. Jejich práce je různorodá a jednotlivci musí oplývat schopností nebrat si vzniklé situace osobně a umět důkladně oddělovat pracovní život od rodinného.

  1. Pilot

Pilot je zodpovědný za mnoho lidských životů a jakékoliv pochybení z jeho strany může mít katastrofální následky. Musí být připraven na všechny možné i nemožné scénáře. Jeho reakce musí být bleskurychlé a uvědomělé. Nesmí se nechat ochromit strachem a panikařit. Navíc jsou piloti vystaveni nepravidelným směnám a JET LAGu neboli nemoci z časového posunu.

Z toho dost dobře vyplývá, že takto náročné povolání není pro každého a velmi přísné podmínky přijetí do výkonu na tuto pozici jsou na místě. Obdobně jsou na tom i pracovníci řízení letového provozu nebo letušky.

  1. Řidič

Nepřetržitá pozornost na cestách, časová náročnost i časový nátlak je pro člověka velmi vyčerpávající. Řidič není schopen předvídat dopravní situaci, která může klidně způsobit i několikahodinové zpoždění a v návaznosti na to už jim přivezený náklad nemá kdo složit a jsou nuceni na místě i přenocovat.

Řidiči na dlouhých cestách musejí dbát na pravidelné přestávky a odpočinek. Předcházejí tak mikrospánku. Jinak vystavují v sázku život svůj i život ostatních účastníků silničního provozu.

  1. Rodič

Nejkrásnější a zároveň nejnáročnější profese bez možnosti odchodu do zasloužené penze a bez odpovídajícího finančního ohodnocení.

Přesto ho většinou přijímáme nejzodpovědněji a s největším nasazením, jakého jsme schopni. I přes velké fyzické i psychické vyčerpání a nedostatek spánku. Snažíme se dosáhnout těch největších a nejlepších „výsledků“ bez jakéhokoliv očekávání. Odměnou budiž nám právě možnost vykonávat tuto životní roli.