Autoklíče pro celý svět se vyrábí u nás

Malá, drobná věc, která se vejde do dlaně a když ji ztratíme nebo rozbijeme, přiděláme si mnoho starostí. Klíče od auta používáme denně a musí něco vydržet. V jejich výrobě i testování patří naší republice přední příčky.

 

Náročné testy

Automobilový průmysl je odvětví, které prochází neustálým vývojem. Každá součástka, bez ohledu na velikost, už prodělala mnoho změn, stejně jako autoklíče. Ty jsou na první pohled stále stejné, kovová planžeta a plastová krytka s tlačítky, ale na ten druhý už poznáme rozdíly. V minulosti byly klíče jednoduché a neměly žádné funkce, dnes jich v sobě skrývají mnoho. Výroba klíčů od auta proto není jednoduchá, musí se při ní myslet na všechno a než se klíče dostanou do rukou nových majitelů, prochází množstvím testů a zkoušek. Každá automobilka si sama podrobně určuje, co všechno musí její autoklíče zvládnout. Probíhá tak testování v různých teplotách v rozmezí od mínus čtyřiceti až do osmdesáti stupňů. Testují se také mechanicky, například zmáčknutím mezi dvěma deskami se zkouší, zda nedojde k náhodnému stisknutí tlačítek, simuluje se i třeba přejetí vozem. Autoklíče by měly přežít i vyprání v pračce nebo pád z vysoké výšky. Teprve po zatěžkávacích zkouškách mohou být klíče vyráběny ve velkém a distribuovány spolu s novými vozy.

 

Práce pro odborníky

Pro světové automobilky se klíče vyrábí u nás, ve Frenštátě pod Radhoštěm. Klíč je složený z 35 až 50 dílků, které se ukrývají uvnitř plastové krytky. Dálkové ovládání centrálního zamykání, kódy pro imobilizér i komunikaci s řídící jednotkou a mnoho dalších funkcí v sobě nese plastová krytka. I když to může být lákavé, rozhodně se nedoporučuje zkoušet klíč doma otvírat, zkoumat nebo neodborně opravovat. Může se lehce stát, že jej už nikdy nedáte dohromady.