Běhat? Jedině s telefonem!

Zdravý životní styl a s ním svázaný pohyb je stále populárnější mezi všemi vrstvami obyvatelstva napříč kontinenty. Trendům se úspěšně přizpůsobují i výrobci chytrých mobilních telefonů, kteří pro své aktivní uživatele vyvíjejí stále dokonalejší a sofistikovanější doplňky.

V západní Evropě populární ranní jogging se v posledních letech stává oblíbeným také v zemích střední a východní Evropy, stejně jako například v Asii. Společně s rozvojem sociálních sítí a nových technologií vznikají možnosti pro výrobce mobilních telefonů a vývojáře aplikací ukojit hlad po měření všemožných výkonů uživatelů. Kromě aplikací, které měří počet kroků, uběhnutou vzdálenost nebo rychlost vašeho běhu, nabízejí výrobci i hardware uzpůsobený pro pohyb.

„Vývoj trhu aplikací a doplňků pro telefony výrazně ovlivnila poptávka po sportovních doplňcích. Velmi oblíbené jsou hlavně aplikace, které měří vzdálenosti běhu a s nimi spojené běžecké potřeby, jako jsou úchyty na mobilní telefon nebo běžecké náramky,“ říká manažerka komunikace a značky LAMA mobile Veronika Kliská.

Právě do technologického vývoje pro aktivity spojené s pohybem v nedávné době hojně investovalo mnoho významných mobilních společností. Na míru vyvinutá zipová pouzdra a náramky s bluetooth technologií, které zaznamenávají vaši tepovou frekvenci, rychlost, počet kroků a uběhnutou, odjetou nebo vybruslenou vzdálenost, jsou dnes nepostradatelnou součástí každého vyběhnutí moderního běžce. „Po nákupu náramku na běhání mě bavilo měřit si, kolik denně projdu a uběhnu kilometrů. Časem jsem si v aplikaci začal měřit svou váhu a počet spálených kalorií, což vedlo k dnešnímu dni, kdy jsem o 19,7 kg lehčí než před koupí,“ říká Tomáš Veselý z Berouna. Pozitivní dopady na zdraví, díky novým technologiím, kvitují i odborníci.