Betonová nádrž na dešťovou vodu: Hlavní důvody pro její pořízení

Jistě jste si všimli, že se naše země v posledních letech dostává do problémů s nedostatkem vody. Zejména v letních měsících je minimum srážkových úhrnů. Některé obce dokonce vyhlašují stavy nouze a občané pak nemohou využívat pitnou vodu k zalévání rostlin na zahrádkách, plnění bazénů atd. Proto je nesmírně užitečné zadržovat dešťovou vodu, již pak lze využít při mnoha činnostech v domácnosti. K tomu, aby se mohla dešťovka účinně zadržet a uchovat v potřebné kvalitě, je praktické si na pozemku vybudovat retenční nádrž.

 

Možnosti využití dešťové vody

Nejčastější volbu představuje podzemní betonová nádrž na dešťovou vodu. Je to vlastně betonová jímka, do níž se skrz okapy přivádí dešťovka ze střech. Plní se průběžně v období dešťů. Vodu pak lze využít například na zahrádce, kdy s její pomocí zavlažíte trávník a rostliny, takže ani v období veder netrpí, zároveň nemusíte spotřebovat ani kapku pitné vody z vodovodu či studny. Dále se dá zadržená dešťová voda aplikovat přímo v objektu ke splachování toalety, praní, případně venku k mytí auta apod. Stačí si pořídit kvalitní ponorné čerpadlo, které zajistí patřičný tlak, abyste vodu mohli z nádrže vyvést ven.

 

Betonová nádrž na vodu se vyplatí

Realizace nádrže na dešťovou vodu má rozhodně své opodstatnění i z finančního hlediska. Investice není nijak zásadní, přičemž se vám určitě během pár let navrátí. Spotřebujete totiž výrazně méně pitné vody, což se projeví na nižších platbách za vodu, jež je k vám domů přivedena z centrální sítě. Betonová nádrž na vodu vás nyní vyjde ještě levněji, a to díky vládnímu programu Dešťovka, v jehož rámci získáte nemalou dotaci na výstavbu projektu.

 

Využití dešťové vody je pozitivní záležitostí z hlediska ekologie

Retenční nádrž na vodu šetří vaše peníze, ale také životní prostředí. Do budoucna bude jistě nezbytné využívat dešťovou vodu v ještě větším rozsahu. Nebuďte pozadu a investujte do nádrže na dešťovou vodu již nyní, jednoznačně neprohloupíte.