Beznaděj, smutek, špatná nálada – jak s nevítanými společníky zatočit?

Opatření kolem koronaviru obrátila náš život naruby. Již podruhé během letošního roku se tak musíme vyrovnávat se všemi problémy, které nám restriktivní opatření přináší. Řada z nás, obzvlášť pak extrovertní a aktivní lidé, kteří milují společnost a zábavu, mohou propadnout pocitům beznaděje, marnosti či špatné náladě. Jak tyto nezvané společníky nepustit přes práh vašeho domu?

 

Dejte si do těla

O blahodárných účincích pohybu na naše tělo už dávno není pochyb. Věnovat se mu můžete i v domácích podmínkách, když jsou všechna fitness centra zavřená. Nepotřebujete k tomu dokonce ani žádné speciální vybavení, vystačíte si jen s vlastní vahou těla. Mnohé posilovny nabízí živé online lekce, které se konají pravidelně ve stejný čas. Díky tomu tak do cvičení dostanete pravidelnost a uděláte si z něj zdravý rituál. Skvěle funguje třeba jóga nebo posilování. Chcete-li si dát opravdu do těla, pak vyzkoušejte vysoce intenzivní trénink, tzv. HIT, který střídá pomalejší a rychlejší aktivity.

 

Hledejte malé radosti

Mnoho z nás získalo k dobru určitý čas navíc, třeba jen tím, že namísto každodenních cest do práce můžete pracovat z domova. Využijte proto tyto chvíle k tomu, abyste je strávili podle svého. Vyrazte třeba na krátkou procházku do přírody, kde přijdete na jiné myšlenky, přečtěte si pár stránek z knihy nebo si v klidu vychutnejte šálek své oblíbené zrnkové kávy. Najděte si něco, na co se můžete těšit i v této době a hledejte radosti v maličkostech.

 

Udržte si rituály

Hodně věcí se změnilo, ale přesto jsou takové, které byste se měli snažit za každou cenu zachovat. Právě pravidelné rituály, které mají svůj přesný čas, představují skvělý způsob, jak současnou situaci ustát bez pošramocené psychické kondice. Stanovte si proto harmonogram, ve kterém si dané činnosti naplánujete. Byli jste zvyklí před odchodem do práce začínat den čerstvou kávou? Pak nenechte kávovar zahálet ani teď. Plánujte si i banality jako třeba oběd, večerku, vstávání. Budete se cítit daleko klidněji, když si udržíte zajetý řád.