Nezvyklé situace, které zažijete jen při dovolené v karavanu

Pokud neznáte cestování v domečku na kolečkách, možná vás překvapí, co všechno lze během něj zažít. A jak moc se liší od dovolené, při které jen někam přijedete, strávíte zde nějaký čas a zase se odeberete domů. Máte-li přebytečný pár stotisíců, můžete si pořídit karavan svůj. Zvlášť pokud ale s takovým způsobem cestování nemáte příliš zkušeností, zvolte napoprvé spíše pronájem z půjčovny karavanů.

 

I samotná cesta je zážitek

Po celou dobu dovolené jste vlastně na cestě. Pokud si tedy karavan nepůjčíte pouze s tím účelem, aby vás dovezl do kempu a z něj zpět domů. Během cesty se tak musíte připravit na omezení svého soukromí, přeci jen budete sdílet relativně malý prostor s větším či menším počtem jiných lidí.

Čeká vás řešení praktických věcí, jako například, že vám v zásobníku dojde voda nebo zapomenete zamknout některou ze skříněk a její obsah se vám hned v první zatáčce rozsype po celém karavanu. Vypořádat se budete muset také s nudou, která vás při delších přejezdech může potkat. Knížky, jednoduché hry či podcasty ji hravě vyřeší.

Nevěšte však hlavu předem, takovéto zdánlivé problémy k cestování v karavanu patří a tvoří jeho výjimečnost.

 

Probuzení s výhledem na moře či pod horami

Svoboda cestování, to je na karavanu to nejhezčí. Napadne vás, že se zítra ráno chcete probouzet o 200 kilometrů jinde s výhledem na kopec, který hodláte zdolat, tak si pod něj jednoduše zajedete. Pokud vám nevadí delší řízení, během jediné dovolené stihnete zhlédnout takové množství památek, přírodních úkazů a narazíte na taková netradiční místa, jako při žádné jiné dovolené.

 

Kde budeme dnes spát?

Samozřejmě vám nic nebrání vytvořit si dokonalý harmonogram, předem si objednat místa v kempech a trávit noci zde. To pravé dobrodružství ale zažijete tehdy, kdy přespání a další program plánujete operativně přímo na cestách. Tu uvidíte pěkný kemp, tak si v něm na jednu noc zastavíte, zde se vám zase líbí stellplatz (tj. místo mimo kempy, kde lze legálně stát s karavanem, obvykle bývá vybavené i přívodem k vodě a elektřině), tak na něm přespíte. Odvážlivci se pustí i do přespání na divoko, tedy na kraji lesa, obce, u jezera apod. V takovém případě buďte obezřetní, na spoustě míst není takové stání povolené.

 

Karavany s maximálním komfortem

Ač se to nemusí zdát, cestování s půjčeným karavanem je velmi pohodlné. Máte jistotu, že vždy dostanete vůz v perfektním technickém stavu, uklizení a vydezinfikovaný. S plnou nádrží i zásobníkem vody, takže můžete hned vyrazit. Do karavanu se obvykle vejde až 5 osob i se všemi zavazadly. Dvoumetrová výška uvnitř vám umožní se v karavanu pohodlně postavit. Pohodlné postele, kuchyňka, sprcha a dostatečné množství úložného prostoru jsou samozřejmostí.