Bitcoin vs Litecoin aneb jak se vyznat ve světě kryptoměn

Kryptoměny nepatří mezi nejjednodušší témata k hovoru. Za dobu své existence je stále velké množství lidí, kteří mají o kryptoměnách jen velmi málo informací. Pomůžeme vám vyznat se v nejčastějších termínech, díky kterým dokonale zazáříte v nejedné konverzaci.

 

Jak fungují kryptoměny

Kryptoměny jsou novodobou měnou, se kterou se obchoduje v digitálním prostředí, tedy na internetu. Kryptoměny nereguluje žádná banka, žijí si svým životem a jejich síť je zcela transparentní. Kryptoměny neznají hranic, jejich užívání je možné napříč všemi zeměmi. Kromě nesporných výhod, jako je např. vysoký kurz, musíme zmínit i vysokou rizikovost a možnost ztráty či odcizení. V případě zadání transakce ani v případě obyčejného přepsání se není možné transakci nijak upravit či zaslané peníze vrátit. Při práci s kryptoměnami je tak zcela zásadní být naprosto bdělí a obezřetní ve svých krocích.

 

Bitcoin vs. Litecoin – dva velcí konkurenti na poli kryptoměn

Bitcoin je jedna z kryptoměn, kterou známe od roku 2009 díky neznámé osobě či skupině Satoshi Nakamoto. Díky Bitcoinu je možné velmi levně a do pár desítek minut odeslat peníze přes celý svět, což by při možnosti převodu skrze banky trvalo i několik dní a za nemalý poplatek, který by mohl činit až 15% zaslané částky.

Litecoin byl založen v roce 2011 a jedná se v podstatě o odlehčenou variantu bitcoinu, který funguje na velmi podobných principech jako jeho konkurent. Pokud bychom hledali rozdíly, liší se zejména v rychlostech jednotlivých transakcí a využívají jiné kryptografické algoritmy.

Svět kryptoměn není nijak složitý a je jednoduché do něj vplout. Nabízí velmi zajímavé kurzy, které jsou však vyváženy velkou mírou rizika. Ať už si vyberete jakoukoliv kryptoměnu, doporučujeme alespoň vyzkoušet investování do digitální měny, která pro mnohé znamená budoucnost financí.