Jak vybrat dveře pro novostavbu?

Začínáte stavět? Máte plnou hlavu plánů a nápadů, jak bude váš budoucí domov vypadat? Pak je nejvyšší čas přemýšlet i o dveřích. Poradíme vám, jak vybrat ty správné pro vaši novostavbu.

Věcí kolem novostaveb je víc než dost, od stavebního povolení přes samotné práce až po pojištění nemovitosti. Na následujících řádcích se vám pokusíme usnadnit alespoň jednu část, a to výběr ideálních dveří.

 

Kdy začít?

Výběr dveří by měl být součástí plánování stavby. Nemusíte hned běžet do obchodu a rezervovat si konkrétní dveře půl roku dopředu. Stačí, když si rozmyslíte, jaký typ budete chtít. Například:

  • klasické otvíravé,
  • posuvné,
  • jednokřídlé,
  • dvoukřídlé,
  • americké „balanced door“.

 

Věnujte pozornost konstrukci

Správnou konstrukci dveří poznáte při zatlačení na protilehlé rohy. Pokud se dveře prohýbají, nejsou kvalitní a s velkou pravděpodobností se vám brzy zničí.

Chcete-li si pořídit dveře s co nejdelší životností, hledejte takové, které mají rám z masivního dřeva. U nich totiž nehrozí, že se panty rychle vyviklají.

 

Každá místnost si žádá něco jiného

Sladěný design v celém domě sice vypadá esteticky dobře, neměl by však být prioritou. Každá místnost si totiž žádá jiné parametry, které byste měli brát v potaz.

Například v ložnicích a pracovnách lidé zpravidla upřednostňují ticho a klid. Proto do těchto místností vybírejte zvukotěsné dveře s plnou výplní (sklo propouští více hluku), které dokážou ztlumit průchod zvuku až o 42 decibelů.

V koupelnách bývá zpravidla vyšší vlhkost. Proto je vhodné je osadit dveřmi se speciální klima úpravou. Ty se zároveň hodí také mezi místnosti s výraznějšími teplotními rozdíly, jako je například spižírna nebo garáž.

 

Důležitý tip na závěr

V novostavbě usazujte všechny dveře až po výmalbě a položení podlah. Vlhkost v nových stavbách často dosahuje až 80 %, což by mohlo dveře zdeformovat. A s tím vám ani žádné pojištění domácnosti nepomůže.