Black Friday aneb americký svátek, proti němuž Češi neprotestují

Češi, zejména ti konzervativní, si často stěžují, že slavíme spoustu svátků, které jsou vyloženě americké. Jedním příkladem za všechny je Valentýn. Na takový Black Friday si ovšem lidé moc nestěžují. Každé slevy Češi vítají a letos, v nelehké finanční situaci, obzvlášť.

Podobných akcí je během roku spousta a některé e-shopy si dělají vlastní Black Friday rovnou několikrát do roka. Ten skutečný, který se slaví čtvrtý pátek v listopadu, je však akcí obrovského rozměru, jež probíhá po celém světě. Na Black Friday se dá nakoupit opravdu levně, a tak není divu, že spousta lidí vyčkává. Pokud v září potřebují nový nábytek, počítač nebo třeba drahý kabát, raději počkají do listopadu, než bude ve slevě. I v letošním roce se máme na co těšit.

 

Kde má Black Friday původ?

Black Friday je americký svátek, to jsme si již prozradili. Jak ale vznikl? Byl reakcí na hospodářskou krizi v roce 1929. Obchodníci pak chtěli podpořit veřejnost v nakupování, a tak si vymysleli slevovou akci, která měla přilákat více zákazníků. Zafungovala a funguje dodnes.

Black Friday padl zrovna na čtvrtý pátek v měsíci listopadu, protože čtvrtý čtvrtek slaví Američané Den díkůvzdání. Následující den mívají obvykle volno, nechodí do práce, a často tento prodloužený víkend využívají k nákupu vánočních dárků. Slevy v tomto období tedy přijdou vhod.

A proč zrovna název černý pátek? Protože černá čísla pro obchodníky, na rozdíl od červených, znamenají, že jsou v zisku.

 

Bude Black Friday i letos?

Ano, bude. Připadá na pátek 27. listopadu, tak si toto datum poznamenejte do kalendáře. Do té doby můžete zatím pátrat a rozmýšlet si, co nakoupíte. Aktuálně není jisté, zda si budeme moci užít nákupní horečku v kamenných obchodech, ale e-shopy budou určitě fungovat. Nakoupíte v nich oblečení, elektro i ten nábytek, jejž jste si v září vysnili. Zkuste do té doby promyslet dárky pro vaše blízké, protože Black Friday a víkend následující po něm jsou skvělou příležitostí, jak nakoupit za nižší ceny.