Blíží se Vánoce, zvyšte zabezpečení vašeho domova jednoduchými kroky

Vánoce jsou nejkouzelnější svátky v roce. Máme je obvykle spojené s konáním dobrých skutků a projevy dobré vůle. Jsou však mezi námi tací, které nechává duch Vánoc chladnými a pragmaticky se ve chvílích nepozornosti chystají obohatit na váš úkor. Na mysli máme takzvané sváteční zloděje, kteří jsou aktivní zejména mezi svátky, kdy se lidé navštěvují nebo jezdí na hory. Jak v jednoduchých krocích zvýšit zabezpečení vašeho domova a nejít svou neuvážeností zlodějům naproti?

Zajímavé je, že řada zlodějů, kteří krádeže v tomto období páchají, nejsou typičtí zloději s profesionálními postupy. Často jde o amatéry, kteří chtějí rychle získat drahé předměty, kterými se na Vánoce lidé obdarovávají. Patří sem například elektronika, šperky a nejrůznější technologické vychytávky do domácnosti. Nejjednodušší způsob, jak těmto příležitostným zlodějům usnadnit práci, je pozvat si je do bytu nepřímo.

„Buďte diskrétní při likvidaci rozbalených krabic. Prázdné krabice po rozbalených dárcích nenechávejte odložené před dveřmi vašeho bytu a neodkládejte je ani na viditelné místo k popelnicím u vašeho domu. V opačném případě můžeme zloděje nalákat, aby váš byt či dům navštívili ještě jednou, tentokrát během vaší nepřítomnosti,“ radí Jaroslav Pecka, obchodní ředitel české firmy NEXT, která se už třicet let zabývá výrobou bezpečnostních dveří. Krabici od nového počítače či domácího kina raději rozložte na malé kusy a vyhoďte je popelnice tak, aby nebyly zvenčí vidět.

 

Můj dům, můj hrad

Vstupní dveře jsou hlavní branou do našeho soukromí, kde bychom se měli vždy cítit v bezpečí. K tomu nám může pomoci správné zabezpečení bytu. „Základním zabezpečením jsou kvalitní a certifikované bezpečnostní dveře. Vždy vybírejte bezpečnostní dveře certifikované českou státní zkušebnou minimálně ve třetí bezpečnostní třídě s kováním a vložkou minimálně ve stejné třídě,“ radí Jaroslav Pecka. Dnes můžete pořídit kování na dveře levně, nemusíte za něj utrácet vysoké částky.

 

Osvětlení na čidlo

Máte dostatečné osvětlení? Chytrým krokem je instalovat venkovní světla napojená na detektor pohybu. Čidlo se spustí kdykoli, když někdo přistupuje v noci k domu. Můžete také nastavit časovač vnitřních světel, pokud budete delší dobu mimo dům. Je to dobrý preventivní prostředek.

 

Sociální média jsou dobrým zdrojem informací

Pokud se chystáte kolem svátků někam cestovat, buďte opatrní s tím, kolik informací zveřejníte na svých sociálních sítích. Nikdy nezveřejňujte, kdy odjíždíte a kdy se vracíte. I nevinně míněná fotka s pozdravy všem domů může zafungovat jako dobrý tip a spolehlivý signál vaší nepřítomnosti.  Může být velice lákavé, pochlubit se snovou zimní dovolenou na horách, ale doporučujeme nedělat to sdílením fotky veřejně – místo toho ji sdílejte třeba v soukromé skupině nebo pošlete pozdrav vybraným lidem.