1

Brýle jako módní doplněk – správný výběr podle tvaru obličeje

Majitelé kulatých obličejů s podobnou výškou a šířkou, plnými tvářemi a zaoblenými liniemi mohou naopak sáhnout po výraznějších, hranatých brýlích, které oblé proporce vrovnají.

Dioptrické brýle už dávno nejsou pokládány za handicap či důvod ke komplexům. Tzv. jogurtová skla jsou jen úsměvnou vzpomínkou a místo nich najdete ve specializovaných prodejnách stovky modelů, které vycházejí z aktuálních moderních trendů i osvědčené klasiky. Brýle dnes mohou svému nositeli prokázat nejen praktickou, ale i estetickou funkci a není divu, že se staly velmi řešeným módním doplňkěm. Vždyť je to jedna z prvních věcí, která na člověku upoutá pozornost. Sedí totiž na našem obličeji. A právě obličej a jeho tvar je stěžejním kritériem, podle kterého bychom měli model svých „nových očí“ vybírat, aby nám to v něm slušelo. Jak na to nám poví paní Jaroslava Abu Al Saudová z Interoptik Linda Park Hostivař.

Stejně jako například u výběru účesu i při výběru brýlí se řídíme podobnými pravidly –  tedy vyrovnat proporce tak, aby byl výsledný efekt vyvážený. Avšak nasazením hranatých brýlí na kulatý obličej a oválných na hranatý bychom věc příliš zjednodušili a valného úspěchu se patrně nedobrali. „Tak jednoduché to není,“ říká paní Saudová z Interoptik Linda Park Hostivař. „V dnešní době je striktní dodržování takovýchto pravidel dosti ošemetné a zcela zbytečné. Mnohem lepší je vycházet z pěti hlavních typů obličeje, které všichni dobře známe – kulatý, hranatý, trojúhelníkový, hruškový a oválný, přičemž poslední jmenovaný je považovaný za dokonalý a kýžený tvar, kterému se chceme různými optickými triky – třeba i líčením, účesem, doplňky – přiblížit,“ jmenuje Jaroslava.

Ať už ale máme obličej jakýkoliv, měli bychom při výběru brýlí dodržovat obecná pravidla, která platí pro všechny.

  • Horní linie obruby by měla kopírovat linii obočí, neměla by „přetahovat“.
  • Brava obruby by měla ctít barevnou typologii člověka. Někdy se uvádí, že by neměla být výrazně  tmavší než je barva vlasů, ale samozřejmě, že to neplatí stoprocentně. I blondýnka si může za určitých okolností dovolit výraznou barvu obrub.
  • Velikost brýlí by měla kopírovat obličej a být v zákrytu se spánkovou a následně lícní kostí.
  • Správná šířka nosníku je důležitá nejen pro pohodlí a správnou pozici brýlí, ale také kvůli elegantnímu „kopírování“ kořene nosu.

A jak to všechno provést v praxi? „Nejdříve prozkoumejte tvar svého obličeje,“ radí odbornice z Interoptik Linda Park Hostivař „a pak teprve vybírejte obruby. Ne naopak.“

Pokud se váš obličej vyznačuje hranatými, ostrými rysy, máte vystouplé lícní kosti, širokou čelist a hranatou bradu, vycházejte z hranatého typu obličeje, ke kterému se podle paní Jaroslavy hodí naopak oválnější brýle či zajímavé asymetrické obruby, které jakoby rozbijí geometrické tvary v obličeji a ten pak působí jemněji. Naopak se vyhněte hranatým, obdelníkovým obrubám – samozřejmě pokud nechcete cíleně podpořit ostré rysy.

Stejně tak mohou sáhnout po bezobroučkových brýlích. „Vyhnout by se měli kulatým obroučkám, které obličej ještě více zaoblí, takže brýle typu „lennonky“ si raději odpusťte,“ upozorňuje odbornice z OC Park Hostivař. Pozor si dejte také na malé obroučky, které by mohly tlačit na tvář a tím obličej ještě více „nafoukly“ či naopak moc velké brýle.

Trojúhelníkový typ obličeje se vyznačuje širší partií v horní části a postupně se zužující směrem k bradě. Zde je opět vhodné sáhnout po jemnějších obrubách, ne příliš výrazného tvaru. „V tomto případě můžeme pracovat i s ohraničením obrub – výrazná horní linka bez spodního okraje by rozšířila již tak výrazné partie horní části obličeje, proto volme spíše opačnou variantu,“ navrhuje paní Saudová.

Zajímavý je rovněž hruškovitý tvar obličeje, který má užší partie ve spánkové části a naopak širší lícníkosti a výrazné tváře. Pokud se v tomto typu obličeje poznáváte, vyzkoušejte opět trik s obrubami, tentokrát však se zvýrazněnou horní linií (která se nedoporučuje u trojúhelníkového obličeje), která tak zvýrazní i horní obličejovou část. „Dolní obruba by měla být nenápadná, vhodná je tzv. vázaná obruba, kde jsou skla ze spodní části navázána silikonem,“ nabízí vhodnou variantu Jaroslava.
„Pokud disponujete oválným obličejem, můžete si gratulovat, hodí se k němu téměř vše,“ shrnuje výhody tohoto typu paní Saudová z OC Park Hostivař. Omezení jsou podle ní daná spíš osobním vkusem a již zmiňovaným barevným typem nositelky či nositele.