Čas na změnu? Teď a tady

Od pondělí začnete s dietou, od pátku pak s pohybem a po poslední cigaretě z krabičky přestanete kouřit. Přijde vám to povědomé? Neodkládejte neodkladné, začněte hned.

Kolikrát v životě jste si už říkali, že příští týden bude všechno jinak? Že budete zdraví a krásní? Že už se nikdy nedotknete jídla z fast foodu, natož skleničky s alkoholem? A kolikrát se vám to nepodařilo?

To, že si na sebe klademe takové nároky a do výsledků v případě úspěchu vkládáme tolik nadějí, je cesta, jak se spolehlivě vystresovat, pokud neuspějeme. Tělo, které od nepaměti zatěžujeme nevyváženou stravou a které díky naší lenosti zpohodlnělo, nedokáže ze dne na den to, co bychom po něm chtěli. Abychom se tedy jak fyzicky, tak psychicky připravili na tuto velezměnu, stanovujeme si termíny, které nám dopřejí dostatek času na adaptaci. Zdravý životní styl začal být strašákem společnosti, kde přežijí jen silní a motivovaní. Začali jsme se na něj koukat skepticky a jeho zdolání se v naší mysli podobá výstupu na Mount Everest. Místo toho, abychom tedy dojedli tabulku čokolády a poté vyrazili na procházku nebo vytáhli ze skříně zaprášené brusle, řekneme si, že někdy v dohledné době už musíme do posilovny. Tato doba nastane, až přemluvíme kamaráda, až si koupíme nové běžecké boty a až zhubneme, abychom nebyli pro smích. Celému procesu dáme takovou váhu, že se ho začneme bát. „Asi půl roku jsem si zařizovala permanentku do fitness centra a neustále jsem opakovala, že už opravdu musím začít. Jednou jsem se naštvala a opravdu šla. Bez permanentky a bez pořádného cvičebního úboru. Přežila jsem to a od té doby tak nějak chodím pořád.“, říká s úsměvem maminka tříleté holčičky Petra Stehlíková.

Přestože ze všech koutů slyšíme hrozby a rizika, která nám hrozí, pokud si budeme škodit, jako bychom byli vůči těmto výstrahám slepí a hluší.

Často se před ostatními ale i sami před sebou vymlouváme, abychom ospravedlnili, proč jsme ještě nezačali nic dělat. Na nedostatek času, ale mnohdy i na nedostatek peněz. Ono totiž vyběhnout z domu a prostě běžet, dokud budeme moci, stojí zřejmě polovinu výplaty. I na to už ale myslí zdravotní pojišťovny. Důležitost dodržování zdravého životního stylu začíná být propagována stejně jako důležitost preventivních vyšetření rakoviny a obyvatelé jsou pomalu vedeni k tomu, aby se o své tělo starali. Právě na zdravý životní styl klade důraz i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Jeden z jejích programů zahrnuje příspěvky v případě aktivní podpory zdraví. Ty se dají využít nejen pro fyzické aktivity jako je fitness či plavání, ale i pro vstup do solné jeskyně či na nákup zdravotnických potřeb.

Ve chvíli, kdy této změně přestanete přikládat takovou důležitost a prostě začnete, možná zjistíte, že se vám pohyb vlastně líbí. Že se cítíte lépe a že o nic vlastně nešlo. A pokud i nadále trváte na tom, že na sport či zdravé vyvařování nemáte čas, možná je na čase vypnout televizi a projet se na kole.