Čekáte hosty? Nepodceňte přípravu!

Člověk je tvor společenský, a tak mu samota a opuštěnost nesvědčí. Každý z nás k životu potřebuje být obklopen lidmi a mít hodnotné a naplněné vztahy. Utužování mezilidských vazeb však vyžaduje jistou péči – a to nejlépe v podobě pravidelných osobních setkávání. Vyrazte společně do restaurace, do kavárny, do přírody nebo za kulturou. Nebo je pozvěte k sobě a pohostěte pěkně v pohodlí vašeho domova.

 

Občerstvení nesmí chybět

V takovém případě se však nezapomeňte na hosty dostatečně připravit. Byt pěkně nakliďte, zajistěte dostatek místa na sezení, aby měl každý patřičné pohodlí, připravte drobné občerstvení. Chybět by nemělo něco dobrého k zakousnutí, ideálně ve formě bufetu, aby si každý mohl vybrat, na co má zrovna chuť a zároveň zůstalo dost času na konverzaci – jednohubky, brambůrky, sýry, olivy, případně nějaký sladký kousek bude to pravé.

 

K dobrému jídlu dobré pití

Servírovat musíte také něco k pití – vodu, kávu, čaj, ale i něco ostřejšího, třeba míchané koktejly, likér, rum, pivo nebo víno přijde k duhu. Právě posledně jmenované je takovým „společenským nápojem“, který k povídání s přáteli prostě patří. S jeho servírováním je však spjata jistá etiketa, kterou byste jako hostitelé měli dodržet. Láhev otvírejte u stolu před očima hostů, sklenice na víno naplňte nejdříve jim – přednost dejte ženám, vy přijdete na řadu až úplně naposled. S množstvím to nepřehánějte, číši naplňte zhruba do jedné třetiny. Hutné červené víno přelijte do karafy, aby se pěkně provzdušnilo a mohla naplno vyniknout jeho plnost a chuť.

 

Jako doma

To, jak hostům bude chutnat, tvoří však jen část požitku. Důležitou úlohu sehrává i to, jakým způsobem je vše naservírováno. Dejte si proto záležet a stůl pěkně prostřete, přidejte ubrousky, svíčky, vázy s květinami – vše bude působit útulněji a hosté si u vás budou připadat jako doma. Na stůl naaranžujte dezertní talířky, skleničky na nealko i alkoholické nápoje, ubrousky, příbory a případně další drobnosti, které jsou s konzumací spjaty.