Cesta do práce na kole i za nepříznivého počasí – co nepodcenit?

I když většina lidí s příchodem podzimu svoje kola umístí do sklepa a na cesty do práce využívá auto či veřejnou dopravu, stále se najde mnoho jedinců, kteří se svých návyků nehodlají vzdát ani v případě, že je na cestě čeká poněkud chladnější počasí. Kolo je totiž skvělý dopravní prostředek – je rychlé, skladné a nečekají vás potíže v zácpách nebo při hledání parkovacího místa. Pokud i vy zvažujete, že letos kolo zazimujete až s příchodem prvního sněhu, na co je dobré se připravit?

 

1. Vhodné oblečení

Protože podzimní počasí je nevypočitatelné, může se stát, že vás na cestě zastihne silný vítr, déšť či dokonce těžko proniknutelná mlha. Je tedy velmi důležité, abyste byli teple oblečení, aby vás nepřízeň počasí nezaskočila. Co si na sebe obléci? Protože oděv by měl být lehký, aby vás neomezoval v pohybu, ale zároveň by vás měl ochránit před chladem, nejlepší možností je pořídit specializované cyklistické oblečení. Výhodou je, že bude mít odvod potu, ale zároveň bude dostatečně teplé a odolné i vůči dešti a vlhkosti. Zaměřte se zejména na rukavice – zkřehlé prsty by vám totiž mohly celou jízdu velmi ztížit. Také si pořiďte neklouzavou obuv.

 

2. Kolo, které vás nezradí

Časté mrholení a deštivé počasí může ze silnice učinit nebezpečný terén, pokud nemáte správně uzpůsobené kolo pro tyto podmínky. Pokud tedy běžně jezdíte na silničním kole, investujte raději do spolehlivějšího modelu. Ideální na cesty do práce i na podzimní výlety je horské kolo. Má široké a vzorkované pláště, díky kterým je dokonalým společníkem do náročnějšího terénu. Je pravdou, že finančně je mírně náročnější, avšak rozhodně se vyplatí. Pokud toužíte po dostupnější alternativě, podívejte se po cyklokrosových kolech, která jsou do nepříznivého počasí také poměrně spolehlivá. Záleží však vždy na konkrétním modelu.

A jak jste na tom s cyklistikou na podzim vy?