Největší viníci únavy – dejte jim konečně sbohem!

Čas od času na každého z nás padne únava. Cítíme se bez energie, vyčerpaní, slabí, bez nálady. Na vině může být celá řada faktorů – od přepracování přes nedostatek spánku až po nevhodný jídelníček. Odhalte, co vysává energii vám.

 

Nedostatek vitamínů a minerálů

Mezi největší viníky nadměrné únavy patří nedostatek hořčíku, vitamínu C a B12 a železa. Že vám tyto důležité látky chybí, poznáte i podle zhoršující se kvality vlasů, nehtů, pleti, častého bolení hlavy či opakovaných infekcí. Zvýšit musíte konzumaci zelených salátů, zeleniny, masa, vajec, luštěnin a mléčných výrobků. Tělu můžete potřebné látky dodat také ve formě potravinových doplňků.

 

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny neboli proteiny představují základní stavební složku našeho organismu, bez nich nemůže správně fungovat. Cítíte se unavení, slabí, apatičtí a možná vás trápí i kilogramy navíc. Organismus totiž proteiny potřebuje, a pokud nemá jinou možnost, jak je získat, musí sáhnout do vlastních zdrojů aminokyselin – začne si je brát ze svalů. Protože to však nejde do nekonečna, tělo přizpůsobí této situaci své chování. Aby bílkovin nebylo potřeba tolik, zpomalí metabolismus. A výsledkem jsou kila navíc.

 

Hlava plná starostí

Občas se toho na nás nakupí prostě příliš – ke každodenním povinnostem doma a péči o potomky přibudou starosti v práci a my najednou nevíme, kde nám hlava stojí. Přes den jsme v jednom kole a nemáme čas o našem trápení přemýšlet. Myšlenky se nám v hlavě začnou honit až těsně před spaním, tedy v tu nejméně vhodnou chvíli. Najděte si proto čas na rozptýlení a na uvolnění – vyzkoušejte třeba meditaci nebo nějaké relaxační cvičení. Nechte odpočinout tělo i mysl a uvidíte, že se vám pak bude usínat mnohem líp.

 

Málo pohybu

K tomu, aby bylo naše tělo fit, potřebuje nejen odpočinek, ale také pravidelný pohyb. Jakákoli sportovní aktivita je prospěšná, pozitivně se podepíše na našem vzhledu a především zatočí s únavou a nabije nás energií. Neznamená to ovšem, že hned musíte vyrazit do posilovny a sedřít tam ze sebe kůži, začněte pěkně pozvolna a po malých dávkách. Vyrazte třeba na kolo nebo rychlou procházku. Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a veškerá únava bude ta tam!