Chyby při stavbě terasy – čeho se vyvarovat?

Jaro už o sobě dává naplno vědět a hřejivé sluneční paprsky nás doslova lákají ven. Míst, kde však nyní můžeme dýchat čerstvý vzduch bez roušky, není mnoho. Ti šťastnější se mohou uchýlit na svoji zahradu, dvorek nebo terasu. Jenže právě při výstavbě té poslední jmenované se dopouštíme řady chyb, které nám posezení tady mohou pořádně zkazit.

 

Nedostatečná velikost

Při stavění domu obvykle terasa bývá až tím posledním, co se řeší. Mnohdy na ni chybí dostatek financí, a tak se šetří, kde se dá. Třeba na její velikosti. Malý prostor se přitom může stát velkým problémem. Obzvlášť když vezmeme v úvahu, že nám má terasa sloužit dlouhou dobu. Optimální rozměry odvozujte od jejího budoucího využití. Chcete tady jen odpočívat u šálku dobré kávy nebo tady hodláte i vařit? Plánujete zde hostit jen členy vaší rodiny nebo i všechny vaše přátele?

 

Nevhodné materiály

Vzhled a komfort terasy významným způsobem ovlivňují použité materiály. Těch existuje celá řada, proto je někdy obtížné se v nich orientovat a sáhnout po těch správných.  Nejčastěji se můžete setkat s povrchy z dlažby nebo dřeva, v posledních letech zažívají velký boom terasy z WPC. Dlažba je vděčnou klasikou, která se skvěle hodí k venkovským domům, bohužel se však v létě hodně rozpaluje, takže bosky se po ní neprojdete. Velké oblibě se pro svůj přírodní vzhled, teplo a barvu těší také dřevo, které je však velmi nestálé a hrozí u něj rozpínání a praskání. Nemluvě o tom, že bývá velice náročné na údržbu – na rozdíl od WPC. Tento kompozitní materiál z dřevoplastu nevyžaduje žádné nátěry, přesto vydrží v nezměněné podobě dlouhá léta. Jeho dlouhá životnost však často bývá vykoupena vyšší pořizovací cenou.

 

Nesprávné umístění

Často se chybuje také při umístění terasy, v úvahu se totiž nebere dispozice domu ani přilehlé zahrady. Malá pozornost se věnuje také orientaci na světové strany. Zatímco na jižní si užijete dostatek slunce a tepla, na východní se ze slunečních paprsků budete těšit jen ráno při snídani a na severní si jich neužijete prakticky vůbec. Kvůli stínu, zimě a vlhkosti se tady navíc může časem objevit mech a řasy. Snažte se proto vždy vybírat slunnou stranu, budete si tak moci vychutnávat příjemnou atmosféru terasy od jara až do podzimu!