Čím se řídit při výběru zimní zahrady?

Na  funkce, které splňuje zimní zahrada, má vliv její konstrukce a orientace a proto je potřeba ji navrhnout tak, aby plnila všechna vaše očekávání. Dali jsme dohromady základní pravidla, jak zimní zahradu vybrat

 

Mějte jasno ve svých očekáváních

Pokud si chcete pořídit zimní zahradu, měli byste také vědět, co od ní očekáváte. Právě účel a plánované využití zahrady jsou podstatné parametry pro správný výběr. Zimní zahrada může mít mnoho podob:

– zvětšení a rozšíření obytného prostoru

– obývací místnost, ateliér, pracovní, jídelní kout atp.

– pomoc ke zlepšení kvality vzduchu v domě

– v pasivním domě možnost uplatnění jako tepelný kolektor

Zimní zahrada může být součástí domu nebo může stát jako samostatný objekt v zahradě, lze ji vytvořit i zasklením balkónu nebo lodžie. Velmi oblíbené jsou v posledních letech zimní zahrady oddělené od bytu stěnou, které mohou být vytápěné i nevytápěné.

 

Je potřeba stavební povolení?

Zimní zahrada by měla plynule doplňovat konstrukci domu a ať už se rozhodnete ji k domu přistavět nebo ji teprve plánujete jako součást novostavby, je vhodné kontaktovat odborníka. Poradí, jaké technické a klimatické podmínky je třeba brát při návrhu zimní zahrady v potaz a na co si dát pozor. Kvalitně vypracovaný projekt je základem úspěchu a nejlepší volbou tak je nechat si postavit zimní zahradu na klíč. Pořídit si však můžete i stavebnicové řešení, kdy si zimní zahradu smontujete svépomocí podle návodu od výrobce. U zimních zahrad je to se stavebním povolením poněkud neurčité, záleží většinou na příslušném úřadu, ve většině případů se provádí alespoň ohlášení stavby. Výjimku tvoří zimní zahrada bez vytápění, jejíž plocha nepřesáhne 25 m2 a výška pět metrů. Samostatně stojící stavba může mít půdorys až 40 m2. Součástí návrhu musí být také statický posudek, kvůli možnému zatížení střechy.

Světové strany hrají svou roli

Ne vždy je možné si vybrat orientaci zimní zahrady dle světových stran, ale právě strany jsou jedním z faktorů, které ovlivňují, jak se v ni bude dařit rostlinám.

Orientace na jih:

Ideální volba, zahrada má po celý den dostatek světla a slunečních paprsků, proto i v zimě se v ní budete cítit příjemně. Je však potřeba zvolit i vhodné zastínění pro letní dny a správně naplánovat i dimenzované oddělení od zbytku domu.

Orientace na východ:

Východní strana není moc oblíbená. Slunce je zde pouze v ranních a dopoledních hodinách a během odpoledne a večera je už potřeba pro dosažení tepelné pohody prostor zimní zahrady vytápět.

Orientace na západ:

Při orientaci na západ se zahrada naopak prohřívá až v průběhu odpoledne. V letním období je důležité vhodné stínění i odvětrávání, ale i ve večerních hodinách jsou v ní teploty velmi příjemné.

Orientace na sever:

Pokud má zimní zahrada fungovat i jako izolátor domu, umístíme ji na sever. Tato orientace zaručí během dne dostatek světla, ale po většinu roku je také potřeba tento prostor vytápět.

Volba vhodného materiálu

Každý materiál má své klady i zápory, proto je potřeba vybírat skutečně pečlivě, zvlášť, pokud si zimní zahradu chcete postavit sami.

Dřevo:

– budete mít pěknou, moderní a vkusnou konstrukci v souladu s přírodou

– průměrně každých pět let je potřeba obnovit ošetřující nátěr

– lepší statiku zajistí dřevo v kombinaci s hliníkem

Plast:

– minimální nároky na údržbu

– pro pevnější konstrukci lze využít kombinaci s hliníkem

– po pár letech vypadá zašle a renovace téměř není možná

– nízká pořizovací cena

Hliník:

– perfektní statické vlastnosti

– nevyžaduje žádnou péči

– krásný a příjemný vzhled

– velmi příznivá pořizovací cena

 

Na obyčejné sklo raději zapomeňte

Na stavbu zimní zahrady se rozhodně nehodí klasické skleněné tabule, které mají po všech stránkách naprosto nedostačující parametry. Naopak vhodná jsou reflexní nebo izolační skla, která jsou dvojitá nebo trojitá při síle nejméně 8 mm. Teplo propouští opravdu minimálně a stejně tak dobře izolují také hluk z vnějšího prostředí, v zimě navíc musí zasklení unést tíhu sněhu. K pokrytí střechy zimní zahrady je tak alternativou polykarbonát, který je odolný, propouští dostatek světla a velmi dobře izoluje. Správný projekt střechy je také velmi důležitý, ideální varianta je protažená střecha domu, která tak tvoří i střechu zimní zahrady, ne vždy je však toto řešení možné. Mějte proto na paměti, že čím je střecha zahrady nižší, tím více a rychleji dochází k přehřívání.

 

Nezapomeňte na zastínění zahrady

Každá zimní zahrada potřebuje alespoň částečné zastínění, zvlášť pokud uvnitř pěstujete rostliny a je tak nutné ochránit je před spálením slunečními paprsky. Zvolit můžete vnitřní nebo vnější stínící techniku.

 

Vnitřní stínící technika:

– rolety

– interiérové žaluzie

– baldachýny

 

Vnější stínící technika:

– lehká střešní konstrukce v podobě markýzy

– venkovní žaluzie a rolety