Co dělat, když na autě zamrznou dveře?

Za okny to sice zatím vypadá na jaro než pravou zimu s mrazivými teplotami, ještě nás ale může počasí zaskočit. A pak, jako každý rok, budeme řešit zamrzlé zámky a to, jak se do auta dostat.

Ne každý může parkovat auto v garáži a vyhnout se tak problémům s počasím. Většinou parkujeme na ulici před domem a tak se musíme potýkat se škrábáním oken, ometáním sněhu a často také zamrzlými dveřmi či zámky. To většinou zjistíme až ve chvíli, kdy dveře nejdou otevřít nebo se u starších aut snažíme dostat autoklíč do zámku dveří. Stojíme tak u auta, do kterého se nemůžeme dostat a nervózně pokukujeme po hodinkách. Nejdůležitější je zachovat klid a postupně zkoušet všechny možnosti.

1/ Obejít všechny dveře a vyzkoušet je. Ne vždy jsou všechny zamrznuté stejně, z jedné strany mohl víc foukat vítr. Zkuste vzít i za dveře kufru, není to sice nejpohodlnější řešení, ale vy se potřebujete do auta dostat. Když se povede otevřít jakékoli dveře, dostaňte se do auta a zapněte topení Brzy povolí i ty ostatní.

2/ Pokud všechny dveře drží a otevřít nejdou, nelomcujte s nimi a nesnažte se je otevřít velkou silou, mohli byste si auto poškodit. Samy od sebe dveře nepovolí a tak v tuto chvíli odložte dálkové ovládání centrálního zamykání a soustřeďte se na zámek. Ideální je použít rozmrazovač, což je chemický přípravek k rychlému odmrazení bez poškození zámku nebo auta, který jednoduše nastříkáte na zámek a pár minut počkáte. Stejně působí i v případě, že není zamrzlý zámek, ale dveře, pak nastříkejte rozmrazovač podél předělu dveří a počkejte. Když rozmrazovač nemáte, můžete zkusit nahřát samotný klíč od auta třeba zapalovačem a postupně tak zámek rozehřívat. Na zamrzlé dveře pak můžete použít fén, pokud je možnost natáhnout k autu elektriku.

Nikdy se nesnažte polévat auto horkou vodou, spíše byste riskovali prasknutí skla než usnadnění si práce, navíc ve velkých mrazech byste zvýšili namrzlou vrstvu. A nezapomeňte, že rozmrazovač a další potřebné věci jsou vám v autě, do kterého se nemůžete dostat, k ničemu. Proto je mějte vždy po ruce mimo auto, doma nebo v kanceláři.