Co dělat v případě předlužení?

Že se vám to nikdy nemůže stát? Nesmysl. Nešťastná náhoda, nehoda nebo chybná investice může zatočit s rodinným rozpočtem kteréhokoli člověka. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a tak co bylo včera jistotou, se může stát zítra prokletím.

Chobotnice půjček má dlouhá chapadla. Ne každý úvěr je oboustranně výhodný, a proto se velmi často stává, že člověk neodhadne své možnosti, nezvládne splácet a z obyčejného člověka se rázem stane předlužený úpadce. Exekuce na sebe nenechají dlouhou čekat a dokáží člověka dostat do svízelných situací.

 

Předlužení není konec světa

Co dělat v případě předlužení? V první řadě je třeba si uvědomit, že to sami nezvládnete. Ještě více byste se zamotali do už tak složitých transakcí a operací. Řešením bezvýchodné situace je takzvané oddlužení, které spočívá v podání insolvenčního návrhu sami na sebe.

Aby vám bylo oddlužení povoleno, musíte splňovat zákonem stanovené podmínky osobního bankrotu, jako je například schopnost splatit alespoň minimální % svých závazků. V praxi to znamená jediné. Člověk bude žít o životním minimu po dobu pěti let, ale získá soudní ochranu před věřiteli, zastavení úročení a vyřešení svých závazků jednou pro vždy. Je to sice tvrdá lekce, ale jediná legální cesta, která vede k cíli svobody a finanční nezávislosti.

 

Zatočte s parazity!

Každý člověk by si měl pro svoje finanční transakce vybrat takový subjekt, který neparazituje na lidském neštěstí a podporuje své klienty ve finanční gramotnosti. Mějte na paměti, že aspekty, které ovlivňují vaše bonitní hodnocení, jsou určeny zejména pro vaši ochranu. Aby vám už žádná půjčka nikdy nepřerostla přes hlavu, je třeba znát několik základních pravidel pro její bezpečnost.

Půjčte si jen tolik, kolik opravdu potřebujete, Zvažte výši jistiny, kterou dokážete splácet. Rozumíte smlouvě o půjčce, a to včetně příloh, úroků, sankcí a jiných povinností dlužníka? Pokud ne, neváhejte se na cokoliv zeptat. Řádně splácejte. Včasné splacení půjčky vám pomůže vytvořit pozitivní úvěrovou historii a nedostanete se do registru dlužníků. Pokud se dostanete do finanční tísně a nebudete moci půjčku řádně splácet, ihned o tom věřitele informujte. Vždy se dá najít vhodné řešení dané situace.