Co je dobré vědět, než se vrhnete na zmlazování stromů?

Každý strom má své období, kdy je vhodné mu ořezat větve. A stejně tak je potřeba dbát na vhodný řez. Zda je potřeba ten výchovný, udržovací nebo už zmlazovací? Je to jednodušší, než se na první pohled zdá. Jako první přichází na řadu jádroviny, tedy stromy ala jabloň a hrušeň. Jejich udržovací řezy spadají na konec zimy, tedy únor případně i březen. Tyto stromy jsou odolnější než například peckoviny, které se mohou těšit na sestřih až během vegetačního období.

Je potřeba odstranit nemocné nebo zastíněné větvě. U mladých stromků se formuje koruna – tedy řez výchovný, zatímco starší už potřebují „jen“ zmladit. Můžete ale provést i jen udržovací řez. Plodné větve je vhodné také po 3–5 letech obměnit. Zvláště ty, které svou tloušťkou přesahují polovinu tloušťky kmene stromu je vhodné odstranit. Cílem je udržovat rovnováhu mezi růstem stromu a množstvím plodů. Jabloně potřebují průklest častěji než hrušně.

U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. Ponecháváme výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene. Typ řezu však závisí i na typu odrůdy jabloně.

Důležitou součástí přípravy je i praktické, kvalitní náčiní. Pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m.  Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.