Co to je burn out syndrom?

Přeloženo z anglického jazyka – burn out – znamená vyhořet. Burn out syndrom tedy znamená syndrom vyhoření. Jedná se o zvláštní psychický stav, který může být velice nebezpečný a může dokonce vést i ke ztrátě zaměstnání a jiným psychickým poruchám. Syndrom vyhoření není dnes nic zvláštního – právě naopak. Syndrom vyhoření se objevuje u stále více zaměstnanců v různých profesích a nejvýznamněji dnes u klíčových manažerů a majitelů firem.

 

 

 

Syndrom vyhoření má několik fází

Syndrom vyhoření ohrožuje nejvíce pracovníky, kteří jsou denně vystavováni práci s druhými lidmi. Jsou to například zdravotníci, sociální pracovníci a podobě. Syndrom vyhoření se ale může objevit téměř u kohokoliv. Mezi charakteristické projevy syndromu patří – celkové vyčerpání, špatná nálada, pocity beznaděje a pesimismus. Než se ale syndrom projeví naplno, projde člověk několika fázemi. První je fáze nadšení, během které je pracovník ze své práce nadšen a snaží se o maximální výkon a to tak, že dokonce žije pouze svou prací a opomíjí své koníčky nebo přátele. Následuje druhá fáze – stagnace, při které si pracovník uvědomuje, že jeho práce není taková, jak si původně myslel. Následuje třetí fáze frustrace, kdy jedinec začne pochybovat o smyslu své práce a zde nastávají velké problémy. Pracovník začíná práci opomíjet nebo ji jednoduše flákat. Čtvrtá fáze je apatie – pracovník už vykonává pouze to, co musí, nadšení a elán jsou beznadějně pryč. Poté následuje už samotné vyhoření – tedy stav beznaděje a vyčerpání. 

Lze ho efektivně řešit!

Syndrom vyhoření je velice nebezpečný, a proto se mu dostává velké pozornosti u psychologů, kteří hledají způsoby, jak lidem s těmito obtížemi pomáhat. Proti syndromu můžete bojovat i sami. Dobré je, pokud si každý den najdete čas sami na sebe a také na své koníčky a přátele. Důležité je najít rozdělení mezi prací a osobním životem. Ani jedna složka nesmí být utlačována. Nejlepší ale je, pokud na sobě příznaky pozorujete, svěřit se s tím a v nejlepším případě si nechat pomoci od zkušeného psychologa, jakou jsou ve společnosti WORKtest.

 

Věděli jste, že existují i testy, které umí syndrom vyhoření a jeho důsledky odhalit? Víte, na co všechno má vliv syndrom vyhoření a syndrom manažerského stresu? Věděli jste, že syndromem vyhoření dnes hojně trpí děti a dorost,  a proč se u nich projevuje chronické odkládání úkolů a povinností?  Více o všem i okamžité pomoci se můžete dozvědět zde – http://www.worktest.cz/psychologicke-poradenstvi-psycholog-4u