Co všechno umí kotel na tuhá paliva?

Topení pevnými palivy, jako je dřevo, uhlí nebo pelety může být dnes stejně pohodlné, jako vytápění elektřinou nebo plynem. A jako bonus ještě na vytápění slušně ušetříte. Stačí investovat do toho správného kotle.

Při koupi kotle na tuhá paliva bychom měli zohlednit celou řadu věcí. V potaz musíme brát hlavně finanční prostředky, které máme k dispozici a také možné prostorové dispozice. Zatímco kotle samotné jsou k dostání v celé řadě velikostí a variant a díky kompaktnímu půdorysu se některé modely vejdou i do velmi malé kotelny, uskladnění používaného paliva si také žádá své. Na kusové dříví nebo uhlí se bude hodit malý sklípek, ale přinejhorším je můžete skladovat i ve venkovním přístřešku nebo pod plachtou. Pelety a brikety potřebují přístřešek větší a na potřebné množství štěpky si budete muset postavit dokonce malý sklad.

Výběr paliva nemusí být napořád

Ještě donedávna trhu dominovaly výrobky, které uměly pracovat s těmi nejlevnějšími palivy. Otázka výhřevnosti nebo technologií zajímala málokoho. Dnes je tomu naopak. Informovaný zákazník ví, že kvalitní a technologicky propracované kotle na pevná paliva mu dokáží ušetřit spoustu potřebného paliva a tím i peněz z rodinného rozpočtu.

Technologie spalování je na prvním místě. Hned za ní následuje možnost využít kotel pro více druhů pevných paliv. Při nákupu kombinovaného kotle můžete každý rok topit jiným palivem, podle toho, které zrovna seženete nejlevněji.

Kotel, který zvládne práci za vás

Nemusíte se stát otrokem svého kotle a několikrát denně sestupovat do sklepa a přikládat. Aktuálním trendem jsou tzv. automatické kotle, které si umí dávkovat a doplňovat palivo samy z přiloženého zásobníku. Bez vaší pomoci se obejdou i několik dní – takže ani po víkendovém pobytu u babičky nemusíte přijít do vymraženého bytu. Nákup automatických kotlů je sice o něco dražší, ale ročně dokáží uspořit až 20% paliva a tím i finančních nákladů. Investice do nich se proto určitě vyplatí.