Cyklovýlet zimní krajinou

Do začátku cyklistické sezony sice nějaký ten pátek zbývá, to však neznamená, že byste čas od času nemohli kolo trochu provětrat. Zimní projížďka má své nezaměnitelné kouzlo – zasněžená krajina a čistý mrazivý vzduch působí jako balzám na nervy.

 

Na čem vyrazit

Na čem se ale vydat poznávat krásy zimní přírody? Ideální je samozřejmě horské kolo, které si poradí i s náročnějším terénem. A v podstatě s jakýmkoli povrchem. Oceníte ho hlavně v případě, že chcete vybočit z vyjetých cest a vydat se třeba do lesa nebo na pole. Na zimní vyjížďku se hodí také cyklokrosová kola, která zvládnou zimu, sníh, déšť i bláto.

Kolo je důležité správně vybavit, neměly by chybět pneumatiky s hrubším vzorkem, který zabrání klouzání na sněhu. Jistě oceníte také široké blatníky, kryt na řetěz a pořádné osvětlení. V zimním období se totiž stmívá rychleji a je dobré na to před jízdou pamatovat. Důležité je nejen to, abyste viděli, ale i to, abyste byli vidět.  Ve hře je nejen bezpečnost vaše, ale i bezpečnost ostatních účastníků provozu.

MARES%20AL%20105%2022G%202017

Co na sebe

Poté je třeba vyřešit otázku, co na sebe. Oblečení rozhodně nepodceňujte, zahalte se rovnou do několika vrstev – ideálně do tří. Nezapomeňte hlavně na rukavice, přestože se někomu může zdát, že jsou nedůležitým a zanedbatelným svrškem. Ruce totiž během projížďky prochladnou nejvíce. Jsou totiž při jízdě na kole „první na ráně“ a tepelné ztráty jsou zde největší. A, jak jistě víte, prokřehlé prsty dovedou jízdu pořádně znepříjemnit. Totéž platí i o prstech u nohou. Volte proto cyklistické tretry ve speciální zimní úpravě, které sice představují větší finanční investici, ale pokud nemáte v plánu se vyjížděk vzdát i během mrazivých dní, pak je jistě oceníte. Jsou odolné proti chladu, dešti, sněhu i větru, takže vaše nohy udrží v teple i za extrémních podmínek.

MG1%202016%20r

Bez helmy to nepůjde

Velké množství tepla uniká také hlavou. Díky funkčnímu šátku, čepici nebo kukle si na vás ale zimní nečas nepřijde. Tyto pokrývky hlavy vás sice zahřejí, avšak rozhodně neochrání při případných pádech a nehodách, kterých hrozí v mrazivém počasí, na ledu a sněhu víc než v létě. Takže bez cyklistické helmy to tedy rozhodně nepůjde a neměli byste sedat na kolo a vydávat se raději ani na cestu do večerky ve druhém bloku. Jde přece o vaši bezpečnost a je to právě přilba, která vám může bez nadsázky zachránit život. Tak proč ho zbytečně dávat v sázku?