Dovolená na zahradě – jak si ji užít?

Řada lidí má pocit, že dovolenou si nejlépe užijí někde v zahraničí, daleko od každodenních problémů. Příjemně zrelaxovat se však dá klidně i na vaší zahradě, stačí ji jen trochu přizpůsobit a hned se ocitnete ve vzdálených krajích.

 

Obklopte se zelení

Pro Středomoří a tropy jsou typické vzrostlé palmy. Tu správnou exotickou atmosféru ale navodíte i bez nich, stačí, když dáte dostatek prostoru jakékoli zeleni, která by měla působit nejen udržovaně, ale zároveň trochu nespoutaně. Zakomponujte proto do vaší zahrady truhlíky s barevnými květinami, převislé rostliny v závěsných nádobách, bylinkové záhony či sloupovité jehličnany. Vedle nešlápnete s levandulí, rozmarýnem, vistárií, olivovníky, cypřiši, jalovci nebo borovicemi, které se dobře pěstují i v českých podmínkách.

 

Zařiďte si pohodlné posezení

Aby byl letní odpočinek dokonalý, zařiďte si kvalitní posezení. Velikost klidové zóny nehraje roli, klíčový je především váš příjemný pocit. Klasické zahradní židle a stolek doplňte sedací soupravou, která svým vzhledem připomíná tu klasickou obývákovou. Dobrou volbou se stanou také proutěná nebo ratanová křesílka, houpačky, houpací lavice, lehátka či sítě, ve kterých si můžete pohodlně přečíst knížku nebo jen tak lenošit. Kousky vybírejte tak, aby k sobě vzájemně ladily, celkový vzhled pak sjednoťte pomocí polštářů, dek a podsedáků. Pohlídejte si také správné zastínění, během letních parních dní se kousek stínu bude hodit. Postačí třeba slunečník nebo stříška z rákosu.

 

Něco na zub

Na správné dovolené nesmí chybět dobré jídlo. Snadno si ho připravíte za pomoci grilu, který dnes patří mezi nedílnou součást každé zahrady. Češi totiž grilování přímo milují. A protože právě teď v létě jsou k němu přímo ideální podmínky, byl by doslova hřích toho nevyužít. Jídlo venku totiž chutná tak nějak jinak, lépe. Kromě klasiky ve formě masa a sýrů můžete na gril hodit také čerstvé sezónní potraviny, sklonek léta a začátek podzimu je totiž obdobím sklizně.

 

Prodlužte si večery

I když jsou letní večery dlouhé, přece jen už se pomalu, ale jistě zkracují, a tak venkovní svítidla přijdou vhod. Nechcete-li zahradu opouštět hned po západu slunce, nainstalujte tady také solární lampy či úsporné LED venkovní osvětlení, která nabízí dostatek světa a přitom nijak výrazně nezatíží vaši peněženku. Vskutku efektně tady vypadají LED reflektory, kterými můžete ozářit zajímavé solitéry a docílit tak působivé hry světel a stínů. Specifickou romantickou atmosféru pak lehce vytvoříte za pomoci velkých svícnů nebo luceren. Tak vykouzlete si na zahradě svůj malý soukromý ráj, kde budete chtít trávit maximum času!