Zeje vaše nemovitost prázdnotou? Nečekejte, až se situace sama zlepší

Toho byste se totiž nemuseli dočkat. Alespoň tak celou situaci vidí odborníci. Jejich domněnky přitom potvrzují i stále stoupající čísla nakažených, a to nejen v České republice, ale i v ostatních zemích. Nelze proto očekávat, že se turismus v Čechách v dohledné době vrátí do starých kolejí. Ví to politici, ví to obyvatelé turisty navštěvovaných měst a ví to i hoteliéři, kteří se například v Praze mohou div ne přetrhnout, aby do svých hotelů nalákali alespoň tuzemskou klientelu.

Není tak žádným překvapením, že zlatý důl v podobě ubytování v soukromí již není tak zlatý. Ba naopak, tento způsob obživy může být nyní prodělečný. Mnoho majitelů nemovitostí, které jsou využívány na krátkodobý pronájem, je totiž financovali díky hypotečnímu úvěru. Ten se ovšem musí nadále splácet, i když není nemovitost zrovna obsazená.

Tento problém se aktuálně týká zejména hlavního města, které se na ta samá čísla, co se návštěvnosti týče, asi jen tak zpátky nedostane. Co ale teď mohou vlastníci nemovitostí dělat, aby nepřišli o příjem z pronájmu kompletně?

Prakticky se teď nabízí dvě možnosti. Jedna je přeorientovat se na pronájem dlouhodobý a začít svou nemovitost pronajímat zájemcům o dlouhodobé bydlení. Ta druhá je kompromisem obou druhů pronájmů a dává možnost majitelům svou nemovitost pronajmout na středně dlouhou dobu. Zatímco první možnost je více tradiční, má jednu nevýhodu, a to je standardní výpovědní lhůta z nájmu. Ta je vždy minimálně jeden měsíc od posledního kalendářního dne v měsíci, kdy byla smlouva vypovězena, a dává tak nájemníkům dostatek času na vystěhování a naopak majiteli na nalezení nájemníků nových.

Máte-li ovšem nemovitost, kterou jste do jara pronajímali krátkodobě, troufáme si tvrdit, že se k tomuto způsobu budete chtít vrátit, jakmile to bude možné a jakmile to trh dovolí. To ovšem nebude tak jednoduché, budete-li v nemovitosti mít zabydlené nájemníky. Z toho důvodu je možná schůdnější cesta střednědobého pronájmu.

„Střednědobý pronájem se většinou sjednává na dobu určitou a trvá pár měsíců. Je u něj však i upravena výpovědní lhůta tak, aby vyhovovala oběma stranám. Tento druh pronájmu nejvíce využijí například podnikatelé, kteří musí cestovat za prací, a pro vlastníky nemovitosti je daleko lepší volbou než pronájem dlouhodobý. Díky němu totiž nepřijdou o zisk a zároveň budou dostatečně flexibilní, až se celá situace začne lepšit a o ubytování v soukromí budou mít opět zájem turisté,“ vysvětluje David Novotný z nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která tuto strategii střednědobého pronájmu již několik měsíců úspěšně testuje.

Společnost Bohemian Estates však zároveň nabízí i službu garantovaného nájmu, která vlastníkům nemovitostí za předem daný poplatek garantuje pravidelné inkasování nájemného, ať už nemovitost obsazená je či není. „Tato služba je určena hlavně těm, kteří nemovitost financovali hypotékou a nemohou si dovolit přijít o pravidelný příjem z nájemného. Stačí se nám ozvat a společně již vymyslíme pohodlné řešení pro obě strany,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.