Dýňová mánie je po roce zase tady. Na jakých receptech si nejvíc pochutnáte i se svou rodinou?

Tento rok se populární dýně objevily na pultech všech obchodů i zralé na záhonech o trochu dříve, ale nikomu to samozřejmě nevadí. Dýně jsou tradičním symbolem spíše podzimu než léta, ale většina z nás si na delší sezónu stěžovat určitě nebude. Z dýně se dá totiž vykouzlit obrovské množství dobrot, až oči přechází!

 

Co takhle pečená dýně

Klasické rodinné recepty se jen hemží úžasnými nápady, jak dýni zpracovat. Naštěstí už známe i jiné alternativní metody a možnosti než zavařený kompot ala ananas a dokážeme kombinovat dýni s kořením i jinými typy výborné zeleniny. K naprosté dokonalosti tak nemá daleko například pečená dýně na chutném rozmarýnu či chutné dýňové špagety. Tradičním receptem pak zůstává také výtečná krémová polévka s muškátovým oříškem, která je nejchutnější s celozrnnými krutony a kvalitní zakysanou smetanou.

 

Dýně na sladko

I na sladko je dýně skutečně neodolatelná a ta se používá i na pečení sladkých moučníků, závinů a buchet. V poslední době jsou velice populární i nepečené zákusky, kde hraje dýně svou hlavní roli. Zapomenout pak nesmíme ani na loupaná dýňová semínka, bez kterých se neobejde žádné chutné müsli a skvělé jsou i jen tak na ujídání u oblíbeného filmu.

 

Dýně je zdravotně prospěšná

Mají vysoký obsah hořčíku a snižují riziko vzniku infarktu, krevní tlak i hladinu cholesterolu. Jejich příjemná oříšková chuť vynikne také po upražení nebo například v domácím chlebu. Neloupaná semínka se velmi často solí a jsou taktéž výborné k mlsání.

 

Dýně se dá zpracovat celá

Ti nejzručnější dokážou zpracovat dýni bez poškození vnější slupky a děti i dospělí si tak mohou do vydlabané dýně vyřezat obličej. Halloween je sice ještě daleko, ale radost z přípravy dýně a pozdější efekt se zapálenou svíčkou v noci si můžeme užít zrovna teď. Stejně tak všechny dobroty, které dýně a její příprava v bohaté škále variant úprav pak nabízí. Nebojte se zkoušet nové recepty a nejrůznější kombinace, hledat nové chutě a neznámé koření. Na internetových stránkách www.puritas.cz najdete velký výběr cizokrajných i tradičních koření pro různé varianty dýní a další zeleniny. Užijte si přicházející podzim a dýňovou mánii jak nejvíc to jen jde. Další přijde až zase příští sezón, tak to nepromeškejte.