Efektivní home office? S našimi tipy se kýžené výsledky dostaví!

Home office neboli práce z domova představuje pro mnoho lidí splněný sen. Alespoň tedy do doby, než si ho vyzkouší na vlastní kůži. Kvůli koronavirovým opatřením tuto možnost dostalo mnoho a z nás – a nutno říct, že mnozí byli nepříjemně překvapeni. Často to totiž nebývá zrovna růžové. Co všechno si musíme pohlídat a co je třeba zařídit, aby byla práce dostatečně efektivní?

 

Zajistěte si vhodné prostředí

Důležitou roli sehrává pochopitelně vhodné pracovní prostředí. Najděte si klidný koutek, kde vás nebude nikdo a nic rozptylovat. Sem umístěte pohodlnou židli a stůl, nezapomeňte ani na vhodné osvětlení, aby nedocházelo k nadměrné zátěži očí. Do správné výšky, vzdálenosti i úhlu nastavte monitor počítače – obzvlášť nosíte-li víceohniskové dioptrické brýle, mohli byste při nevhodném natočení a vychýlení monitoru ze středu pociťovat při vidění značný diskomfort. Šikmým pohledem přes okrajové zóny brýlové čočky se totiž obraz rozmaže a zkreslí. Protože práce doma trvá v průměru o dvě hodiny déle než na pracovišti, mohou problémy s očima začít pociťovat i ti, kteří je dříve neměli. V takovém případě na nic nečekejte a vyrazte k lékaři či do optiky na měření zraku.

 

Naučte se disciplíně a sebekázni

Při práci na home office se stanete pánem svého času – se vším, co k tomu patří, tedy i s veškerou zodpovědností. Budete se muset naučit disciplíně, která představuje klíčový parametr hlavně teď, kdy mnozí z nás kvůli zavřeným školám zastávají také úlohu učitelů či kuchařů. Musíte si osvojit schopnost adekvátně si rozvrhnout čas a zorganizovat si práci tak, abyste byli dostatečně efektivní a produktivní. Vymezte si pracovní hodiny, které vaše rodina bude akceptovat a nebude vás nijak rušit.

 

Ujasněte si priority

Provést musíte jisté změny ve vašem myšlení a především si ujasnit priority. Pro mnoho lidí je těžké oddělit práci a soukromí, když pracují z domova. Často se tak nechají rozptýlit nejrůznějšími věcmi – pouští se do úklidu, neustále odbíhají k ledničce, případně prokrastinují u sociálních sítí či sledováním seriálů. Malé pauzy, během kterých se můžete jít provětrat na balkon nebo zahradu, nachystat si svačinu či mrknout, co nového se děje v online světě, jsou samozřejmě povoleny. Dopřávejte si je ale až za odměnu, po splněný vytyčených úkolů. A nezasekněte se u nich dlouho!