Fenomén běhání

Po krátké zimě, kdy přibývají kila pod náporem Vánočních svátků a následného silvestrovského veselí, přichází doba shazování přebytečných tuků. Někdo sází na osvědčenou dietu nebo posilovnu. V posledních letech však přibývá fanoušků toho nejzdravějšího pohybu, běhání. Tento fenomén je v České republice čím dál populárnější.

Na sklonku roku 2000 byl člověk, který si šel jen tak zaběhat po okolí, v Čechách podivínem. O patnáct let později je běhání nejpopulárnějším sportem propagovaným na sociálních sítích a výrobci sportovního oblečení se předhánějí v nových kolekcích pro jarní sezonu 2015. Hlavně díky rozvoji sociálních sítí se teď může každý na Facebooku pochlubit, kolik dnes uběhl kilometrů a jak mu jdou kila dolů. Nejznámější z aplikací pro mobilní telefony, která měří Váš pohyb, má na této sociální síti přes milion fanoušků.

„Běhat jsem začala po Vánocích, kdy jsem se chtěla zbavit přebytečných kil po Vánocích,“ říká třicetiletá Aneta Budová z Berouna. Běhá již třetí měsíc a za tu dobu „sundala“ již přes pět kilo. „Zjistila jsem, že je důležité být dobře oblečen, navíc tíhnu ke sportovní módě, neváhala jsem investovat patnáct set korun do slušivého růžového outfitu,“ dodává sympatická tmavovláska.

Fenomén běhání se v posledních letech rozvinul hlavně díky svým nízkým finančním nárokům a možnostem, které mu dávají příměstské cyklostezky. „ Pro tělo to je zdraví pohyb, není to kontaktní, takže si tak maximálně vyvrknete kotník a kromě dobrých bot nemusíte vlastně investovat do žádných dalších věcí,“ přidává fitness trenér Vojtěch Petráček.

Jedinou zdravotní překážkou, s kterou se potýkají běžci, je únava svalů kloubů nebo vyvrknutý kotník. Petráček doporučuje ke zdravému běhání i zdravě jíst, dodržovat pitný režim a předcházet úrazům například nákupem běžecké obuvi, vyvarovat se kouření a podporovat cirkulaci krve enzymy. V tomto směru je vhodný například jediný volně prodejný enzymoterapeutický lék Wobenzym nebo pravidelné otužování, které pomáhá i lymfě.

„Vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu byste si měli vybrat i adekvátní trasu pro běh,“ přidává Petráček a doporučuje v okolí Prahy cyklostezky případně jím profanovaný běh na pásu v tělocvičně.