Co vše musíte vědět, když chcete koupit psa

Pes je nejlepší přítel člověka. To je krásné pořekadlo, ovšem platí jen v případě, když si vyberete vhodného psa pro vás a spolu s tím změníte i svůj život. Pes je zvíře, které vyžaduje pozornost a vaši péči, jedině v tom případě se vám odmění poslušností a věrností. Jestliže uvažujete o tom, že si psa pořídíte, musíte si rozmyslet hned několik důležitých věcí. Jakých a proč?

 

Psa chci, protože…

Na začátku stojí velmi důležité rozhodnutí. Musíte si pořádně rozmyslet, z jakých důvodů psa vlastně chcete. Pokud hledáte věrného přítele, jste na správné cestě. Jestliže ale chcete psa jen proto, že se vám líbí či dokonce jako „módní doplněk“, raději si kupte méně náročné zvíře – třeba rybičky. S příchodem psa do vaší domácnosti se vám změní život, to si musíte uvědomit.

puppy-384647_640

Je třeba příprava a souhlas všech

Pokud máte rodinu, určitě není psa dobré kupovat jen z vlastní vůle. S jeho příchodem do rodiny by měli souhlasit všichni. Dobře si také spočítejte, jestli na psa budete mít dost peněž. Určitě je třeba mu připravit zázemí (vlastní pelíšek, misky, vodítko apod.) a to nestojí málo. Počítejte také s výdaji za krmení či očkování.

 

Jaké plemeno vybrat?

Psa si nesmíte vybírat podle jeho vzhledu, ale na základě jeho vlastností. K domům se zahradou se určitě lépe hodí velké plemena, zatímco do bytu si pořiďte pejska malého apod. Pokud si nevíte rady, určitě si nechte poradit od zkušených chovatelů, protože i některá malá plemena potřebují například hodně pohybu apod.

 

Na co si dát pozor při nákupu

Pes není věc, takže jeho nákup musíte dobře promyslet. Určitě je vhodné se podívat na online inzerce psů. Mnoho nabídek je například na portálu bezvaaukce.cz. Pokud kupujete psa, vždy je třeba se zajímat o jeho zdravotní stav, chtějte doklad očkování apod. Chcete-li psa s PP, zajímejte se o kvalitu chovatelské stanice. Jakmile psa koupíte, nechte ho prohlédnout od veterináře, abyste měli jistotu o jeho aktuálním zdravotním stavu.