Garáž jako součást novostavby

Plánujete novostavbu nízkoenergetického bungalovu nebo patrového domu? Už při samotném projektování myslete na stavbu garáže. Ta může být součást domu, případně stát těsně vedle. Rozhodněte se podle možností svého pozemku a dalších z toho plynoucích výhod.

 

Garáž součástí domu

Ať už jste si vybrali pro stavbu domu úzký pozemek, kde v popředí bude stát dům nebo jste vybrali širší pozemek se zahradou okolo domu, v případech se hodí garáž jako součást domu. Velkou výhodou je zateplení, které se bude týkat i garáže. Navíc nemusíte nosit nákup z auta přes dvorek nebo zahradu a pohodlně přenesete věci z garáže rovnou na chodbu a následně do potravinové skříně nebo do spíže. Garáž jako součást domu bude i lépe vypadat a vaše bydlení bude působit celistvě.

 

Garáž blízko u domu

Pokud nechcete, aby byla garáž součástí domu, kvůli nedostatku místa, případně stavby garáže až posléze, počítejte alespoň s místem, kam garáž umístíte. Na široký pozemek je ideální naplánovat garáž hned vedle domu, pokud máte úzký pozemek, může být garáž před domem. Myslete však na to, aby nebyla před okny a nezastínila vám tak výhled. Při plánování garáže mimo součást domu si můžete dovolit i delší příjezdovou cestu nebo ještě jedno venkovní stání navíc.

 

Výběr garážových vrat

Při výběru garážových vrat si vyberete ze sekčních, posuvných, rolovacích nebo dvoukřídlých vrat. Design vrat by se měl hodit k fasádě a k celkovému vzhledu vašeho bydlení. Zajímavým nápadem je potisk garážových vrat, například v oblíbeném dekoru dřeva. Dvoukřídlá garážová vrata oceníte, pokud je vaše garáž velká a máte dostatek prostoru i před samotnou garáží. Mezi ověřenou klasiku patří sekční garážová vrata, do malé garáže se hodí i rolovací vrata, která při otevření nezabírají téměř žádné místo.

Zachovat stejný styl bydlení

Stavíte novostavbu a nejdříve chcete mít hotový dům a posléze řešit garáž? I v tomto případě zachovejte stejný styl garáže a domu. Stavte ideálně ze stejného materiálu, kterým může být ytong, porotherm nebo dřevo. Výhodou je možnost potisku garážových vrat, který jim dodá na originalitě a vyberete si z několika odlišných designů.