Geniální vizionář, který navždy změnil svět. Prožijte jedinečný životní příběh Steva Jobse v pražském Apple Museu
Steve Jobs, jedinečný vizionář a geniální obchodník měl odvahu myslet jinak a podle svých pravidel chtěl změnit celý svět. Povedlo se mu to více než dokonale. S jeho odchodem ztratily Apple i celý svět výjimečného člověka, který za svůj rakovinou předčasně ukončený život zvládl tolik dechberoucích věcí, na co by jiným nestačilo několik životů. Navštivte největší soukromou sbírku produktů firmy Apple na celém světě a prozkoumejte zblízka Jobsův odkaz.
Pravděpodobně žádné jiné průmyslové odvětví nemá osobnost takového formátu, jako byl Steve Jobs. Tento charismatický šéf Applu svými objevy a vynálezy způsobil počítačovou revoluci a navždy změnil technologický svět. Z jeho mimořádně plodné práce na poli technologických hraček těží a bude těžit ještě mnoho generací a mnoho generací také bude Jobsovu osobnost vzývat jako modlu. Je fascinující následovat jeho neobyčejný životní příběh a krok po kroku postupně rozkrývat jeho tajuplná zákoutí, která se prolínají s převratem ve světě počítačových technologií. Základem je mít oči i mysl otevřené tak, jak to prosazoval sám Steve Jobs. Pak uvidíte, jak si tato značka s ikonickým jablíčkem v logu podmanila desítky milionů lidí po celém světě.
Začalo to v garáži Stevových rodičů
Rok 1976 je pro všechny „jablíčkáře“ a technologické fandy přelomovým rokem. Právě tehdy totiž Steve Jobs, Steve Wozniak, přezdívaný Woz, a Ronald Wayne založili v garáži Jobsových rodičů společnost Apple Computer. Historicky první počítač z dílny Apple nesl název Apple I a vymyslel ho dokonalý Wozniakův mozek, který ho následně i fyzicky sestrojil a uvedl do funkčního stavu. I další seznam Wozniakových inženýrských výkonů je ohromující a neměl by upadnout v zapomnění. Bohužel, osobnost Steva Wozniaka je v očích veřejnosti nejméně doceněnou personou počítačové revoluce. Už o rok později od založení uvedli tito technologičtí mágové na trh první sériově vyráběný počítač Apple II, který v roce 1983 vystřídal legendární Apple Lisa, první počítač s grafickým uživatelským rozhraním a první myší. Z rychle rostoucí a prosperující společnosti byl Jobs později vyhozen, koupil filmová studia Pixar a založil úspěšnou společnost Next, aby se po letech opět vrátil do čela upadajícího Applu a pomohl ho vrátit zpátky na výsluní, kam zaslouženě patří.
Nejhodnotnější a nejcelistvější sbírka Apple k vidění v Praze
„Podobně jako desítky milionů lidí po celém světě, i my jsme byli fascinováni ohromujícími objevy a novinkami, které Steve Jobs s nejbližšími spolupracovníky představil světu. Zajímal nás celý ten proces, jak se mu podařilo z garážových podmínek vybudovat největší a nejobdivovanější technologickou společnost na světě,“ říká Lukáš Hrudička, kurátor pražského Apple Musea. „Proto jsme přišli s unikátní koncepcí největší soukromé sbírky produktů Apple, Pixar a Next, které doplňují i originální osobní věci Steva Jobse, jako například školní ročenky a zápisky ze studií. Díky tomu můžete nahlédnout do nedávné minulosti a prožít celý ten příběh na vlastní kůži,“ doplňuje Hrudička. Při realizaci projektu, který nikde jinde ve světě nemá obdoby, byl kladen důraz i na design a koncepční řešení výstavních prostor. O Jobsovi bylo známo, že byl až manicky posedlý stylovou čistotou a jednoduchostí, která je však maximálně účelná a funkční.
Na výstavě tedy můžete obdivovat nejen samotné exponáty, ale také se kochat kvalitními materiály, designovou vytříbeností a stylovým minimalismem, který je zasazený do historického interiéru tak, aby vše korespondovalo s filosofií značky. Výstava Apple Museum je instalována v Pop Art Gallery nedaleko Staroměstského náměstí, na nároží Husovy ulice. K vidění je 472 exponátů na celkové výstavní ploše 767 m2.