Geometrie auta: proč je důležité ji kontrolovat?

Když se chceme přepravit z jednoho místa na druhé a pro chůzi je vzdálenost velká, máme několik možností. Někteří spoléhají na veřejnou dopravu, většinou ale zvolíme auto jako pohodlný a rychlý prostředek. Aby naše jízda byla vždy bezpečná, musíme se o něj také dobře starat a některé věci pravidelně kontrolovat.

 

Rozpoznatelný problém

O geometrii kol nám instruktor vypráví už v autoškole, většinou si ale z teorie moc neodneseme. Laicky řečeno, geometrie kol určuje postavení kol auta vůči silnici a její seřízení je potřebné k tomu, aby auto jelo jak má. Pokud je seřízení kol chybné, může nám způsobit při řízení problémy. Na rozdíl od mnoha jiných závad a chyb je špatná geometrie dobře rozpoznatelná i pro naprostého začátečníka v řízení auta. To, že je potřeba seřízení geometrie kol, můžeme poznat už při pohledu na pneumatiky, jistotu pak získáme při jízdě. Pokud auto táhne do strany při jízdě na rovné silnici nebo se po průjezdu zatáčkou volant vrací do původní polohy jen velmi pomalu, nejspíše bude na vině špatná geometrie. Na gumách pak můžete při zastavení vidět výrazné sjetí jen na určité části, což je další ukazatel, že je potřeba navštívit servis.

 

Pravidelné kontroly

Geometrii bychom měli kontrolovat pravidelně, ideálně při každém přezutí vozu, tedy na jaře a na podzim. Nové pneumatiky si pak vždy necháme odborně vyvážit, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku. Na kontrolu však zajeďte vždy, když vám připadá, že auto jede jinak nebo se ovládá jinak než by mělo. Problém s geometrií může nastat i poté, co jste vrazili do překážky, projeli rychle výmol na silnici nebo třeba narazili do obrubníku při parkování. I když si myslíte, že jste poškodili spíše tlumiče, je na místě geometrii zkontrolovat a vyhnout se tak riziku zbytečných problémů.

Bezpečnost naše i ostatních účastníků provozu by měla být při jízdě autem prioritou. S tím je spojená také pravidelná kontrola vozu a ohleduplnost při řízení.