Historie pneumatik je plná překvapení

S autem jezdíme kamkoli potřebujeme a jednou za čas sjedeme do servisu, necháme si vše překontrolovat a případně opravit či vyměnit. Pneumatiky měníme většinou dvakrát ročně a ani nepřemýšlíme, jak bohatou historii za sebou mají.

 

Dlouhá cesta

Ještě než vůbec někdo přemýšlel nad vynálezem auta, už tu byla pneumatika. Málokdy se ale zastavíme nad tím, jak se postupem času měnila. Řešíme značku výrobce, výdrž, různé vlastnosti a rozměry, jaká je správná péče o pneumatiky a co prodlouží jejich životnost, o historii ale víme málo. Přitom už v 18. století dělal skotský vědec první pokusy s přírodní pryží z mízy stromů, rostoucích v amazonských pralesech. Jakmile se ale pryž dostala do chladu, velmi rychle ztratila svou pružnost a začala praskat, v teple naopak velmi lepila a tak nebyla úplně vhodná. Mnoho podobných pokusů ale zkoušeli vědci i v Americe a Evropě, cílem bylo získat gumu, která je měkká a zároveň pevná a nemění se v závislosti na teplotě. A tak, roku 1839, Charles Goodyear přidal do latexu síru a objevil materiál, který používal na kola kočárků a také jízdních kol. O šest let později si pak Robert William Thomson, patentoval vynález gumové pneumatiky. To byl počin rozumný, ale ve své době na první pohled zbytečný – pneumatiky nebylo na co dávat a tak celý vynález málem zapadl. Vzduchem plněné pneumatiky si pak patentoval John Boyd Dunlop patentoval v roce 1888. Ty se už plně využily na sériovou výrobu jízdních kol. V roce 1891 se pak díky bratrům Michelinům začala psát novodobá historie pneumatik, když přišli s vynálezem odnímatelných pneumatik.

 

Průkopníci značek

Možná jsou vám jména vynálezců povědomá. Je to proto, že tito průkopníci dali názvy dnes již zaběhlým a rozšířeným značkám. Nové i použité pneumatiky těchto značek patří mezi špičkové výrobky, i když mají každý jiné složení a vlastnosti. Výrobci pneumatik samozřejmě přesné složení svých pneumatik pečlivě tají a stále vyvíjejí další a lepší materiál. Pro bezpečnou jízdu je ale důležitá i hloubka dezénu a jeho design, který má také každá značka jiný.

Než se pneumatiky staly tím, čím jsou dnes, stálo to mnoho pokusů a omylů. A stále se objevují další inovace a zlepšení, jak zvýšit bezpečnost při jízdě.