Investujte do nákupu zavedených firem

Investování do zavedených firem se postupně dostává i k nám. V zahraničí je nákup firem jako výhodný druh investice, již zcela běžnou praxí. Výnosnost zavedené firmy může být totiž velmi zajímavým zpestřením pro vaše finance. Avšak před samotnou koupí je třeba si ujasnit a držet se několika základních pravidel, jelikož koupit firmu není jen tak. Díky těmto pravidlům vyberete ideální firmu, která vám bude dobře vydělávat a nestane se vaší noční můrou.

 

Jaký druh firmy hledáte?

Před samotnou investicí si nejprve ujasněte, jaký typ firmy je pro vás vhodný. Zda chcete do firmy investovat svůj čas nebo zvolíte raději zavedenou firmu, o kterou se nebudete muset vůbec starat? Proto je třeba dopředu vědět, zda chcete ve firmě figurovat pouze jako její majitel nebo se chopit i nějaké funkce. Dále se zaměřte na obor podnikání, jelikož je dobré a v řadě případů i nezbytné rozumět tomu, co daná firma dělá. Jen tak budete vědět, zda se firma ubírá správným nebo špatným směrem. Nakonec si ujasněte cenové rozmezí, a zda jste ochotni do firmy ještě investovat další peníze. Po ujasnění těchto aspektů budete přesně vědět, do čeho jdete.

 

Zjistěte si o firmě dostatek informací

Dále je třeba se zaměřit na samotnou firmu a zjistit si dostatek informací o její činnosti. Zaměřit se především na to, jestli má firma stálou klientelu, stabilní výnos, možný budoucí vývoj a je konkurenceschopná. Pokud byste chtěli firmu následně opět prodat, pak to bude mnohem jednodušší, než v případě upadající firmy. Kromě toho se zaměřte na důvod, proč majitel zvažuje prodej zavedené firmy i na hlavní rizika, kterými jsou především skryté závazky firmy, chyby v účetnictví, špatné nebo nedostatečné označení majetku v katastru nemovitostí apod. Díky dostatečnému prověření se nedostanete do případných problémů.

 

Najměte si zkušený tým

Není pochyb o tom, že nákup firmy je investování na vyšší úrovni. Pro koupi firmy si proto neváhejte najmout zkušený tým odborníků. Pravdou je, že jejich služby musíte zaplatit, ale díky jejich mnohaletým zkušenostem s prodejem a nákupem firem omezíte případná rizika na minimum. Navíc se bez jejich pomoci mnohdy ani neobejdete. Výhodou je také fakt, že řadu věcí udělají za vás a ušetří vám tím čas, budou schopni vyhledat firmy přesně podle vašich kritérií a nakonec zajistit výhodnější cenu. Jedním z předních odborníků na nákup a prodej firem je například česká firma COPRA, která má za sebou desítky spokojených klientů. Staňte se jím i vy.