Investujte do vlastního bydlení bez rizika a starostí

Nákup nemovitosti je bezpečným a dlouhodobě výnosným zhodnocením peněz. Výběr vhodného bytu či domu pro vlastní bydlení se však neobejde bez potenciálních rizik a vyžaduje neustálou bdělost a spoustu času na sledování vývoje realitního trhu. Díky tomu vznikly profesionální služby nabízející nezávislý realitní servis, který vás provede procesem nákupu nemovitosti, od jejího vyhledání až po nastěhování či případnou rekonstrukci.

Jakkoliv je vlastnictví nemovitosti bezpečným způsobem uložení peněz, její nákup představuje komplikovanou transakci s množstvím rizik, kvůli nimž může kupující utrpět nemalou finanční ztrátu. Jak se zorientovat na trhu a umět posoudit jednotlivé nabídky? Jakou nemovitost vybrat a kolik za ni zaplatit? Kde hledat zajímavé nabídky? A jak se pojistit proti skrytým technickým a právním vadám? To jsou nejčastější otázky, které běží hlavou každého kupujícího.

 

Pozor na služby realitních „profesionálů“

Po střízlivém posouzení vlastních schopností se řada zájemců zvažujících investici do nemovitosti uchyluje ke službám realitního makléře jakožto profesionála zkušeného v oblasti nákupu a prodeje realit. Jenže spoléhat se bezvýhradně na jeho rady se nemusí vyplatit. Je třeba si uvědomit, že práce realitního agenta je motivována provizí ze zprostředkované transakce, a je tudíž v jeho zájmu prodat nemovitost v co nejkratší době za co nejvyšší cenu. Výběr a nákup objektu není radno uspěchat, což je často v rozporu se zájmy makléře, který se naopak nechce zdržovat, proto může případné problémy v zájmu hladkého průběhu úmyslně zatajovat.

„Každému, kdo zvažuje koupi nemovitosti, doporučujeme vyhledat nezávislého odborníka s všestrannými zkušenostmi, který je schopen odhalit všechny slabé stránky i skryté hrozby, jež by mohly nezkušenému oku uniknout. Preventivně tak můžete předejít citelné finanční újmě,“ říká Josef Lebeda, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz. V oblasti nákupu nabízí vyhledání vhodné investiční nabídky ze všech veřejných i neveřejných zdrojů, zprostředkovatelů i přímých majitelů, dále kompletní posouzení a zpracování technických a právních podkladů a pomoc s financováním či rekonstrukcí vybrané nemovitosti.

 

Dražba zaručuje výhodnou cenu? Zdaleka ne vždy

Jedna z otázek, kterou si zájemci o koupi reality kladou, je, jak se dostat k zajímavé investiční příležitosti. Jedním způsobem je trávit hodiny a dny sledováním inzertních portálů a doufat, že budete ve správnou chvíli dostatečně pohotoví a zareagujete na výhodnou nabídku dříve než někdo jiný. Druhý způsob je sledování dražeb, výběrových řízení a privatizací nemovitostí. V aukcích se dají pořídit nemovitosti výhodně i 30 % pod tržní cenou, avšak je třeba mít alespoň základní zkušenosti s obchodem s nemovitostmi. V opačném případě se může stát, že vlivem psychologického efektu dražby vydražíte nemovitost za vyšší cenu, než je její skutečná hodnota.

„Obecně panuje mylný dojem, že dražba automaticky zaručuje výhodnou cenu. Pokud dražitel nemá přesnou představu o tržní hodnotě nemovitosti a případných nákladech za rekonstrukci, nemůže správně stanovit maximální cenu, za kterou se mu ještě vyplatí nemovitost vydražit,“ vysvětluje Josef Lebeda z Bydlimesnadno.cz. „Vlivem emocí se pak často stává, že se kupující přeplatí. Proto našim klientům pomáháme s vyhledáváním zajímavých investičních příležitostí na nemovitostním trhu. Naši realitní poradci nemovitost prohlédnou a zpracují posouzení tržní ceny. V případě přímého prodeje jsou také schopni pádnými argumenty vyjednat maximální možnou slevu a ušetřit tak kupujícímu desetitisíce, nezřídka i statisíce,“ doplňuje Lebeda.