parfm

Jak a proč nakupovat kosmetiku či parfémy na internetu

Chcete pořídit sobě nebo někomu blízkému kvalitní parfém či kosmetiku? Zapátrejte v internetových obchodech. Zboží si nakoupíte z pohodlí domova a mnohdy i výrazně levněji než v kamenné prodejně.

Jestliže nevíte, jak při výběru postupovat, mohou vás inspirovat praktické tipy z oblasti internetového nakupování. Zároveň vás upozorníme na rizika, která při výběru hrozí.

Pozor na napodobeniny

Pokud se rozhodnete pro nákup parfému přes internet, buďte obezřetní a nakupujte pouze u certifikovaných prodejců. Vyhnete se tak nepoctivým obchodníkům, kteří vám mohou nabízet napodobeniny značkových parfémů nebo výrobky, které nejsou určeny pro český trh. „Padělky mají kolikrát velice důvěryhodné provedení. Že jde o levnou napodobeninu, poznáte až doma po prvním stříknutí. Vůně nepravého výrobku navíc vyprchá během půl hodiny, kdežto originál vydrží vonět až osm hodin,“ říká Daniel Kopecký, obchodní ředitel Parfémy.cz. V případě, že v e-shopu nebo v kamenné prodejně narazíte na značkový parfém s mimořádně lákavou cenou a výrobek není zrovna v akci, raději jej nekupujte, ušetříte si zklamání. Zároveň tím snížíte riziko možných alergických reakcí na pokožce. „Padělané parfémy totiž mohou obsahovat nekvalitní ingredience a jejich složení není podrobeno dermatologickým testům,“ dodává Daniel Kopecký.

Vedle obchodního ředitele Parfémy.cz Daniela Kopeckého na tento problém upozorňuje i Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK), který zdůrazňuje: „Parfémy nakupujte pouze u renomovaných a zavedených obchodníků, nákup je pak bezpečnější. Seriózní e-shopy poznáte podle loga s certifikací Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Přehledně kategorizovaný seznam internetových obchodů, které jsou držiteli certifikátu APEK, naleznete na adrese www.certifikovany-obchod.cz.“

Proč nakupovat parfémy na internetu

Nákup parfémů u certifikovaných prodejců má celou řadu výhodu. E-shopy totiž nabízí ve srovnání s kamennými prodejnami výrazně širší sortiment, navíc za mnohem nižší cenu. Na internetu se kromě toho můžete rychle a jednoduše seznámit s nabídkou různých e-shopů, nemusíte ztrácet čas běháním po obchodech. Stačí využít srovnávačů cen, které mimo své základní funkce umožňují též sdílení zkušeností jednotlivých spotřebitelů. Kromě výše ceny v různých internetových prodejnách se také okamžitě dozvíte, zda je zboží momentálně na skladě. „Zároveň si můžete pročíst nezávislé recenze produktů od zákazníků, kteří si konkrétní parfém či kosmetiku pořídili před vámi,“ radí Iveta Slavíková z e-shopu Krasa.cz.

 

parfm

Kvalitní internetové parfumerie nabízejí zákazníkům také nákupního rádce. Ten poskytuje zajímavosti ze světa vůní, rodokmeny parfémů, unikátní slovníček ingrediencí a další praktické informace, které jim při výběru pomohou. U některých e-shopů se můžete obrátit i na telefonické operátorky, které vám s výběrem ochotně poradí. Nespornou výhodou je však v internetových prodejnách především výběr mnohonásobně převyšující možnou nabídku kamenného obchodu. Na jednom místě najdete různou šíři sortimentu i doplňkový prodej. „Kromě široké palety známých i méně známých značek a celých řad jejich produkce nabízíme též výjimečné značky, které často nejsou v běžné síti běžně dostupné. Například značky Talika, Shiseido, nebo kompletní sortiment Payot,“ líčí Iveta Slavíková z e-shopu Krasa.cz.

Pravidla zkušeného zákazníka

Jestliže se zrovna chystáte nakoupit v e-shopu parfém, nedělejte to úplně naslepo. Podobně jako u kosmetiky můžete vsadit na již osvědčenou vůni a značku nebo dát na doporučení přátel či jiné důvěryhodné osoby. Parfém volte především podle vlastního vkusu. V případě, že nakupujete v kamenné prodejně, nikdy nevybírejte vůni jen podle „vzorku“, který aplikujete na zkušební papírek nebo do krytky spreje. „Počítejte s tím, že stejný parfém má na různých uživatelích odlišnou vůni. Závisí to na vlastnostech pokožky daného člověka, způsobu výživy a životních zvyklostech. Parfém, který u jednoho uživatele voní velmi příjemně, může na pokožce někoho jiného působit odlišně,“ upozorňuje Daniel Kopecký, obchodní ředitel Parfémy.cz.

Vrstvy vůně, které označujeme jako hlava – srdce – základ se navíc pozvolna rozvíjí, a vybraná, na kůži nanesená parfémová, toaletní, kolínská voda či deodorant se v průběhu dne přirozeně mění. Jestliže tedy nekupujete již oblíbenou voňavku, ale zkoušíte něco nového, měli byste její odér testovat na vlastní pokožce a to opakovaně. Pokud je vám vůně příjemná i po několika dalších hodinách, či jste ji dokonce přestali cítit, znamená to, že jste se s ní sžili. Dokonce ani při výběru v kamenné prodejně obvykle nekupujete parfém hned v tomtéž obchodě, kde jste k němu napoprvé přivoněli, ale postupně se k němu „pročicháváte“. Není důvod, proč tento postup neaplikovat i v případě, kdy se nakonec rozhodněte dát přednost objednávce na internetu.