fnemocnotka

Tipy jak vyzrát na bacily: podpora imunity i důkladná hygiena rukou

Opět nadchází období prskajících a kašlajících osob všech věkových kategorií, kterým se lze vyhnout jen těžko.

 

 

Infekce dýchacích cest, se velmi snadno přenáší, proto není divu, že každý z nás minimálně jednou či dvakrát za rok ulehne právě s nachlazením či hůře – s chřipkou. Pokud chcete zůstat zdraví, určitě se vyplatí vsadit na podporu imunity, ale také dbát na čistotu rukou, které jsou významným přenašečem virových a bakteriálních onemocnění. Časté mytí však narušuje kožní bariéru a navíc ne vždy a všude je teplá voda a mýdlo k dispozici. Právě pro tyto případy je vhodné používat také dezinfekční prostředky na ruce v různých formách.

Podpora obranného systému organismu

Lidský imunitní systém dokáže organismus ochránit před množstvím nepřátelských bakterií a virů, avšak pouze za předpokladu, že není narušen – například nezdravým životním stylem, znečištěním prostředí, apod. Proto bychom jej měli, zejména v zátěžovém období jako je podzim a zima, podporovat.

 

fnemocnotka

Zdravá strava s dostatkem vitamínů, otužování, pohyb na čerstvém vzduchu, případně užívání přírodních doplňků stravy – to jsou nejdůležitější věci, na které bychom se měli soustředit. Z přírodních produktů s léčivými účinky určitě stojí za zmínku starý dobrý česnek, který má vysoce antibakteriální vlastnosti a působí jako přírodní antibiotikum. Ne každý však s chutí chroupe syrové stroužky, které kromě očisty organismu způsobují také velmi silný dech. Proto jsou k dostání i přírodní potravinové doplňky na bázi česneku, které však tuto vlastnost nemají. Další zbraní, která by u vás doma neměla chybět, je zázvor. Tento zázračný kořen původem z Asie s pikantní chutí exotiky obsahuje několik stovek chemických látek a esenciální oleje, díky nimž disponuje mnoha příznivými vlastnostmi – je protizánětlivý a antibakteriální, působí proti žaludečním nevolnostem, podporuje chuť k jídlu, působí preventivně roti chřipce a nachlazení, zmírňuje bolest atd. V zimním období je ideální ve formě čaje (zázvor přelitý horkou vodou, vyluhovaný s citronem, ochucený medem).

Sezónní potraviny pro zdraví

Tvrzení, že pro člověka jsou nejzdravější ty potraviny, které se pěstují v jeho okolí či alespoň v podnebném pásmu, ve kterém se nacházíme, má něco do sebe. Právě na podzim a v zimě můžeme využít benefitů, které nám poskytuje sezónní ovoce a zelenina. Hojná konzumace kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer), zelí (čerstvé i kysané), brambor, dýně apod. nám zajistí potřebný dostatek vitamínů i minerálů, které potřebujeme, navíc stojí zlomek toho, co syntetické prostředky.

Čistota, půl zdraví

Veškerá naše snaha o podporu imunity nám však bude málo platná, pokud se stovkami lidí vesele osaháváme předměty jako je klika, držák v MHD, peníze, tlačítka ve výtahu, telefonní sluchátko či pověstná počítačová klávesnice a pak si s chutí saháme na pusu, na nos či do očí, případně touto rukou konzumujeme potraviny. Na zmíněných předmětech ulpívají viry a bakterie lidí, kteří je použili před vámi a mohli být nemocní. Virus chřipky se navíc šíří velmi snadno a rychle – kapičkami slin, které vyprodukuje například kašlající osoba. Stačí tedy, aby si tato osoba zakašlala do ruky, touto rukou sáhla na kliku, na ni pak někdo jiný, který si sáhne do pusy a o nákazu je postaráno. Účinnou ochranou je proto častá hygiena rukou, zejména poté, co saháte na veřejné předměty. Myjte si tedy ruce zejména po příchodu domů, po použití toalety a před jídlem či jeho přípravou, a to teplou vodou s mýdlem, po dobu minimálně 20 sekund.

Používejte jednorázové utěrky na ruce, jeden látkový ručník pro několik lidí je dalším ohniskem nákazy – ne každý si ruce umyje důkladně. Papírové utěrky můžete použít také k uzavření vody na veřejných toaletách – kohoutek či páka baterie je totiž dalším místem, na které člověk špinavou rukou sahá.

Ne vždy je však k dispozici voda a mýdlo. Téměř každý den se ocitáme v situaci, kdy si kontaminované ruce nemůžeme hned umýt, ať už jsme na cestách, v čekárně u lékaře ve škole či v kanceláři. Právě pro takové případy jsou vhodné desinfekční gely na ruce, které díky antibakteriálním složkám zahubí choroboplodné zárodky z vašich rukou během několika sekund. Dezinfekční prostředky na ruce KLEENEX od Kimberly-Clark PROFESSIONAL zničí až 99,999% bakterií, které mohou způsobit infekci, a proti nejběžnějším organismům působí za pouhých 15 sekund. Hydratační přísady obsažené v těchto prostředcích, včetně Aloe Vera a vitamínu E, zanechávají pokožku po použití jemnou a hebkou, bez pocitu lepkavosti, takže nehrozí poškození kůže či její vysušování.

 

lahvikafotka

 

Tyto dezinfekční prostředky na ruce jsou k dispozici s obsahem alkoholu, i bez něj a v celé řadě formátů vhodných pro různá umístění, například na pracovišti, ve škole, zkrátka tam, kde je velká koncentrace lidí a vyšší nebezpečí nákazy.

Volit lze z jednotek montovaných na stěnu, ze stojanového provedení určeného pro recepce a z přenosných balení, která se uplatní třeba na kancelářských stolech či za bankovní přepážkou, kde je rizikem častá manipulace s penězi. Doma najde využití například v případě infekční nemoci některého člena rodiny, v případě náhlého výpadku vody apod.

Dezinfekční prostředky KLEENEX se vyrábějí z etanolu derivovaného z obnovitelného zdroje a jsou dodávány v recyklovatelných lahvích, aby bylo dosaženo vysoké úrovně udržitelnosti, na níž společnost KIMBERLY-CLARK PROFESSIONAL* v rámci svého podnikání trvá. Ve spojení s ručníky a čisticími přípravky na ruce společnosti KIMBERLY-CLARK PROFESSIONAL* přinášejí tyto nové dezinfekční prostředky komplexní řešení pro efektivní hygienu rukou kdekoliv.