Jak dostat v zimě do interiéru co nejvíce světla

Zimní období je v plném proudu a spolu s ním přichází větší tma a šero. Poradíme vám, jak v zimě dostat do vašeho obydlí co nejvíc světla a jak zvolit osvětlení na celý rok.

 

Přirozené světlo

Naprostým základem osvětlení každého domu či bytu je přirozené světlo, je proto dobré myslet na správnou orientaci domu. Především pokud si plánujete postavit vlastní dům, využijte co nejvíce přirozeného potenciálu pro osvětlení.

Jižní strana je pro naše podmínky ideální – v zimě prosvětlí okna celou domácnost a v létě se interiér nepřehřívá. Orientace na sever je chladnější, ale poskytuje rovnoměrné osvětlení po celý rok. Východ vám poskytne světlo z rána, které je v létě vzdušnější a v zimě chladnější. A nakonec západní strana chytá v létě největší příval slunečních paprsků, ale často je zdrojem přehřívání.

 

Více osvětlení a lepší žárovky

Pokud není orientace vašeho domu či bytu z hlediska přirozeného osvětlení úplně ideální (především v zimě), bez osvětlení umělého se neobejdete. Užitečné pro vás mohou být třeba stojací lampy, které můžete uložit do tmavých koutů. Můžete si také vyhrát s různými led pásky a podsvícením, především v kuchyni.

Světel nemusíte kupovat mnoho, zaměřte se spíše na žárovky s teplotou kolem 4 500 D, které zaručeně projasní každou místnost. Ložnici pak stačí obohatit pouze o malé lampičky na čtení.

 

A co zahrada?

Zahradu či jiné venkovní prostory sice v zimních měsících moc často nevyužíváte, přesto byste i je mělo doplnit o osvětlení. Především o venkovní svítidlo s čidlem, díky kterému se vám ve tmě nestane žádný nešťastný úraz. Pro pozdní letní večery pak venku využijete také jiná svítidla.

Při nákupu zdroje světla vybíráme nejen samotný zdroj, ale také patici, příkon ve Wattech, svítivost a také barvu světla. Kdo chce uspořit energii, zvolí úsporné zdroje světla, kdo požaduje větší svítivost, může zvolit LED zdroje, které jsou sice dražší, ale mají delší životnost. Ve všech případech však doporučujeme nechat si při výběru poradit od odborníků.