Správný batoh pomůže s bolestí zad nejen u dětí

Bolavá záda u dospělých bereme jako věc, která občas potká každého. U dětí je ale bolest zad ukazatelem, že se něco děje a je potřeba to řešit. Nejen u nich často může za problémy se zády to, co na nich nosí.

 

Omezená váha

Přetížení, sport, dlouhé sezení u pracovního úkolu nebo špatná noc, to jsou nejčastější příčiny bolestí zad u dospělých. U dětí hraje správný sed svou roli, zvlášť pokud tráví čas u počítače nebo nad mobilním telefonem a sedí u toho tak, jak je zrovna napadne. Vzpomeňte si na své dětství a kolikrát jste poslouchali tu neoblíbenou větu „narovnej se“. Správný sed ale opravdu ovlivňuje držení těla a týká se nejen dětí ale i dospělých. Dalším faktorem je pak přetížení. Děti by na zádech měly nosit maximálně kolem 10 % své váhy, pokud tedy prvňák váží 25 kilogramů, jeho školní batoh by neměl být těžší než necelá tři kila. Schválně ale zkuste někdy zvážit, co váš školák vše do školy nosí.

 

Zdravá záda v dospělosti

Páteř dítěte roste a vyvíjí se až do osmnácti let, jakékoli problémy s páteří je tak nutno řešit už v dětském věku. Pokud se tak nestane, může docházet ke zhoršení stavu v průběhu růstu a také k celkové svalové dysbalanci. Vadné držení těla mají dnes už děti ve věku šesti let, i výběr batohu do školy si tak zaslouží pozornost. Musí mít pevná, ergonomicky tvarovaná záda, být lehký a dobře sedět. To pomohou zajistit široké ramenní popruhy, které jsou nastavitelné a rozloží váhu a tlak do ramen. Studenti vysokých škol i dospělí mohou vyměnit tašku na notebook na jedno rameno za trendy městský batoh, kam se vejde vše potřebné a odlehčí přetěžované páteři.

Nošení batohu a tašek na jednom rameni patří ke zlozvykům, které běžně děláme a neuvědomujeme si, že mohou mít vliv i na bolavá záda. Nošení zátěže rozložené do obou ramen pomáhá k lepšímu držení těla a záda nás tak budou bolet méně.