Jak koupit byt a nespálit se při tom?

Koupě bytu rozhodně není věc, kterou bychom dělali každý den. Jedná se o záležitost, kterou je nutné pečlivě promyslet a to hned z několika hledisek. Poradíme vám, na co vše byste si měli dát při koupit nového bytu pozor a jak byste měli postupovat.

 

 

Určení priorit, výběr dispozic a lokality

Prvním krokem ke spokojenému bydlení je – určení si priorit. Koupě bytu se musí vyplatit ve všech ohledech. Nejdříve ze všeho si tedy najděte čas a sepište si všechny vlastnosti vašeho budoucího bytu. Zaměřte se nejen na dispozice, ale například i na typ vytápění, vybavení, samotnou polohu bytu (i orientaci na světové strany) a další. V dalším kroku si přesně vymezte lokality, kde by se měl váš budoucí byt nacházet. V potaz vezměte vzdálenost od MHD, možnosti nákupu, dopravní obslužnost a další občanskou vybavenost. Myslete také na to, jak daleko to budete mít k rodině či přátelům. Tato kritéria jsou při hledání bytu důležitá a jsou odrazovým můstkem pro konkrétní hledání.

Hledání vyžaduje preciznost

Pokud máte ve vašich požadavcích jasno, začněte hledat. Vaše nové bydlení můžete hledat na internetu – v nabídce realitních kanceláří, zeptejte se po známých, využijte sociální sítě. Podívat byste se měli také na vývěsky ve zvolené lokalitě. Pravdou je, že bydlení snů neexistuje, takže se připravte, že budete často muset z vašich nároků slevit.

Jednání s makléřem – připravte se

Abyste si při hledání nového bydlení ušetřili čas, musíte se připravit na jednání s makléřem. Ne vždy totiž prezentovaný stav bytu odpovídá skutečnosti. Na vše se tedy ptejte již během telefonického rozhovoru. Ptejte se na reálný stav, chtějte vědět výměru, možnosti rekonstrukce, vlastníka a další. Pamatujte si, že pokud víte, jak postupovat při koupi bytu, ušetříte si čas. Pokud vám makléř podal vyčerpávající odpověď, domluvte si s ním schůzku, abyste viděli reálný stav bytu.

Můžete se nechat zastoupit

Pokud chcete, aby koupě bytu proběhla zcela bez problémů, můžete to zkusit i jinak. Obrátit se můžete na Home Institute. Home institute zastupuje kupující – je to nezávislá česká poradenská společnost, která může i vám pomoci k bydlení snů.