Jak můžeme ulevit přírodě v každodenním životě?

Neustále se mluví o tom, jak bychom měli chránit životní prostředí a planetu jako takovou. Zejména na to apelují vědci, kteří každý den zkoumají dopady lidského chování na přírodu kolem. Bohužel z dlouhodobého hlediska to s námi nevypadá zrovna růžově, příroda vlivem našeho bezohledného chování skomírá. Pakliže se chceme vyvarovat katastrofickému scénáři, je zapotřebí přírodě ulevit. Naštěstí v současné době vzniká celá řada kampaní, které apelují na zodpovědnější chování lidí. Například nabádají k tomu, abychom nepoužívali plasty či abychom třídili odpad. Přírodě však lze ulevit ještě jinak.

 

Šetřete s energiemi

Snížit energetickou náročnost domácnosti, je jeden ze způsobů, jak ulevit přírodě v každodenním životě. Pokud dojde k úspoře energií, dojde také k úspoře rodinných financí, což potěší každého člena domácnosti. Navíc nám poděkuje sama příroda, která nebude znečišťována škodlivými plyny, jež jsou do ovzduší vypouštěny při výrobě elektrické energie.

Otázkou však stále zůstává, jak šetřit s energiemi. Řešením je například investice do úsporných opatření, jako jsou tepelná čerpadla nebo solární panely. Věděli jste, že při výrobě solární energie nedochází k žádnému znečištění ovzduší? Při výrobě takzvané sluneční energie se do ovzduší nevypouští žádné škodliviny, navíc člověk není závislý na dodavatelích energií.

Šetřit s energiemi je možné i tak, že změníte své zvyky. Nenechávejte rozsvíceno v místnostech, ve kterých se zrovna nenacházíte, stejně tak nenechávejte nabíječky v zásuvkách, když zrovna nic nenabíjí.

 

Pozměňte svůj jídelníček

Už jste slyšeli o tom, že nadměrná konzumace masa není pro naši přírodu zdravá? Prospějte okolní přírodě tak, že upravíte svůj jídelníček. Nikde se nepíše, že musíte maso zcela vyřadit ze svého jídelníčku. Stále platí, že maso je skvělým zdrojem potřebných živin. Konzumaci masa však trochu omezte a bílkoviny tělu dodejte z jiných potravin. Například luštěniny nebo mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem zmiňovaných bílkovin, které tělo potřebuje pro budování i udržování svalů.

 

Jízda na kole či chození pěšky – to příroda ocení

Příroda je bohužel velice znečišťována plyny, které produkují osobní automobily, dodávky či další vozidla pohybující se nejen na silničních komunikacích. Aby došlo ke snížení produkovaných plynů, udělejte něco pro sebe, své zdraví i přírodu a začněte jezdit na kole či chodit pěšky. Pokud je však škola, obchod nebo práce příliš daleko, volte raději městskou hromadnou dopravu. Čím více lidí upřednostní městskou hromadnou dopravu, tím méně lidí bude jezdit vlastním autem a tím méně škodlivin se bude produkovat.

 

Vsaďte na ekologickou hygienu

V koupelně najdeme celou řadu produktů, které mají chemické složení. Kromě mastiček, krémů nebo parfémů bychom v koupelnách našli také řadu čistících přípravků či aviváží a pracích prostředků, které se nepyšní tím, že přírodě prospívají. Naopak obsahují látky, které životnímu prostředí škodí. Ušetřete proto přírodu a raději vsaďte na sílu a kvalitu ekologických prostředků a přípravků, které jsou mnohdy daleko účinnější než jakákoli chemie.

 

S udržitelnou módou pro dobro přírody

Nikdo se nechce dočkat okamžiku, kdy se nebude moct radovat z krásné okolo rostoucí přírody. Abychom takovému děsivému scénáři předcházeli, je velmi důležité začít nakupovat v obchodech s udržitelnou módou. I když udržitelná móda je krapet dražší, v konečném důsledku se jedná o výhodnější řešení. Uveďme to na příkladu: jedno kvalitní tričko z kolekce udržitelné módy vydrží daleko déle než pět triček z méně kvalitních kolekcí značek, které vyrábí jednotlivé kousky v továrnách produkujících tolik škodlivin, kolik si ani nedokážeme představit. Všechny zásadní dopady módy na životní prostředí pěkně ilustruje a prezentuje infografika „Jak běžná móda ničí životní prostředí“ na webu FLEXINIT. To je česká společnost, která už nějakou dobu nabízí udržitelnou módu ve velmi stylovém provedení. Na jejich e-shopu, který najdete na https://eshop.flexinit.cz/, najdete stylová trička a mikiny z biobavlny, což pro vás může být skvělý začátek pro ekologický přístup k oblečení.