Jak na rekonstrukci umakartového jádra v panelovém domě

Z hlediska estetiky a hygieny zastarávají koupelny a WC v panelákových bytech nejdříve. Jejich rekonstrukce se často protáhne na několik týdnů, což je ale naprosto zbytečné. Díky chytrým řešením lze vše potřebné zvládnout do 14 dnů.

Při rekonstrukci koupelny zapomeňte na to, že jde jen o užitkový prostor a nebojte se zapojit své představy. Je dobré vědět, že pokud nebudete chtít měnit dispozice místnosti a původní umakart vyměníte za podobně těžký materiál, obejde se celá akce i bez povolení nebo oznámení stavebnímu úřadu. Ovšem jakmile již budete chtít hýbat s příčkami nebo měnit umístění vany či sprchového koutu, bez tohoto kroku se neobejdete.

A zkusit jiná řešení či dispozice se často vyplatí. I malá paneláková koupelna tak může získat vzdušnost a vkusné řešení. Napadlo by vás třeba umístit umyvadlo částečně nad vanu v její užší části? A co takhle vanu úplně vynechat a spokojit se jen s luxusním sprchovým koutem? Ten snadno zvládnete svépomocí a můžete tak využít každý dostupný centimetr koupelny. Například sprchové dveře PURE jsou k dostání ve více variantách s libovolným směrem nebo stranou otvírání. Navíc jsou oblíbené pro svou dlouho životnost (záruka 5 let) a snadnou údržbu.

Jestliže váš starý sprchový kout potřebuje jen zmodernizovat, vyměňte pouze jeho vybavení. Ponechte stávající vodovodní baterii (je-li kvalitní) a namontujte na ni třeba sprchový set s tropickým deštěm. Budete tak mít ještě lepší zážitek ze sprchování než doposud. Oceníte jeho praktické přepínání z hlavové na ruční sprchu i speciálně navržené nopky zabraňující usazování vodního kamene. Výška je nastavitelná (84 – 130 cm) stejně jako úchyt pro ruční sprchu, pro panelákové koupelny je tedy jako dělaná.

Ani rekonstrukce WC nemusí být noční můra spojená se spoustou práce a nepořádku. Set Alcaplast 5V1 Jádromodul díky rozpěrné traverze a rovnoměrnému přenášení zátěže do bočních stěn lze nainstalovat ještě před domovní rozvody (odpady, voda apod.) a ušetřit si tak leckdy problematický zásah do stěny.

Dobré tipy pro panelákovou koupelnu

  • Vylijete-li celou podlahu betonem, chůze v koupelně se bude nepříjemně rozléhat. Mnohem vhodnější proto tzv. těžká plovoucí podlaha.
  • Použijte umyvadlo asymetrického tvaru s baterií umístěnou po straně, které vám poskytne více odkládacího prostoru.
  • Nebojte se experiementů – malé koupelny snesou i tmavý nábytek, pokud je spojen s tmavými obklady, ale platí to i naopak.
  • Naopak výrazné dekory a přezdobené listely volte s rozvahou.

Celá rekonstrukce vás při dobrém plánování vyjde přibližně na 100 000 Kč od výběru projektu až po samotnou stavbu. Nesnažte se ale za každou cenu hledat ty nejlevnější řemeslníky nebo dodavatele. Koupelnu nestavíte každý den, takže by měla stát za to.