Jak opravit počítač? Doma nebo v servisu?

Počítač je dnes již běžnou výbavou většiny domácností. Používají ho děti i dospělí. Je naším společníkem, který nám radí, je zdrojem informací a slouží také k našemu pobavení. Počítač ale není nesmrtelný. Jednoho krásného dne se může stát, že začne hlásit chyby a přestane fungovat. Co v tomto případě dělat? Je možné zvládnout opravu počítače doma nebo musíte hned „letět“ do servisu?

 

Při poruše jednejte rychle, ale s rozmyslem

Dobrou zprávou pro všechny uživatele počítačů je, že stroj dokáže dát poměrně razantně najevo, že není něco v pořádku. Počítač nás začne upozorňovat chybovými hláškami, dojde ke zpomalení jeho chodu apod. Tyto příznaky rozhodně není radno podceňovat. Méně závažné chyby můžete klidně zvládnout i doma bez cizí pomoci. Často je například nutné stáhnout jen nějakou aktualizaci, o kterou si počítač sám řekne. Více o tom, jak udržovat software, zjistíte zde. Doma si také můžete poradit s nadměrnou hlučností stroje. Za tou stojí prach usazený v útrobách počítače. Pomoc je tedy snadná. Vezměte si štětec či speciální pc vysavač a prach ze všech míst odstraňte.

 

pc1

 

Zvláštní pozornost při této práci věnujte odstranění prachu z ventilátorů, grafické karty a hard disku. Doma můžete zvládnout i drobnější výměnu komponentů. Jistě zvládnete například výměnu CD/DVD mechaniky. Pokud kupujete náhradní díly na notebooky, dejte si pozor, aby byly originální nebo byly pro váš počítat kompatibilní. Zaměřte se také na software počítače. Používejte pouze programy, které skutečně potřebujete.

 

pc2

 

Kdy musíte jít do servisu a jak poznat ten správný?

Pokud vyčištění ani stažení aktualizací nepomohlo, navštivte servis notebooku. Dejte si ale pozor, abyste vybrali ten kvalitní. První známkou kvality servisu je fakt, že vám sdělí cenu opravy dopředu a případně vás budou o jejím navýšení informovat v průběhu oprav. Výběr servisu tedy rozhodně nepodceňujte. Některé servisy poskytují i službu, kdy technik dojede přímo k vám domů. V tomto případě ale počítejte s vyšší cenou. Na druhou stranu ale budete mít jistotu, že bude oprava rychlá. Pamatujte na to, že každá oprava počítače je důležitá, pokud budete stav počítače podceňovat, koledujete si o obrovské problémy.