Jak položit koberec?

Koberce se opět vrací do našich domácností. Jsou ideální podlahovou krytinou do dětských pokoj, jelikož nestudí, naopak hřejí. Vyrábějí se v mnoha různých barvách, vzorech i provedení a stávají se tak dokonalým doplňkem do místnosti. Jak koberec správně položit, se dočtete v následujícím článku.

Způsoby položení koberce

Pokládka koberce je možná dvěma způsoby:

 • volným položením
 • celoplošným lepením

Volné položení se doporučuje v menších místnostech nebo pokud se jedná pouze o dočasném řešení. V takových případech postačí koberec volně položit na podklad v místnosti, připevnit k přídržné mřížce, která koberec zafixuje, ale umožní jeho pozdější přenesení. Kraje se zakryjí lištami.

Celoplošné lepení

Celoplošné lepení je definitivní a s kobercem pak již není možné nějak manipulovat. Oproti volnému položení, je lepení náročnější proces, při kterém je potřeba jistá míra zručnosti a zkušeností. Díky celoplošnému lepení bude koberec fixně zajištěn, nehrozí tak jeho hrnutí nebo změnu místa.

Potřeby

 • koberec
 • lepidlo
 • metr
 • zubovou stěrku
 • nůž na koberec s lichoběžníkovým ostřím
 • penetraci
 • samonivelační stěrku

Dokonalý podklad

Podklad musí být zbaven veškerých hrubých i drobných nečistot. Ideálním způsobem je ho důkladně vysát a odstranit případné zbytky lepidla z minulých podlahových krytin čistícími prostředky. Podklad musí být rovný, suchý, pevný, čistý a bez trhlin nebo jiných defektů.

Na vyrovnání nerovností se používá vyrovnávací stěrka, která drobné nerovnosti zahladí. Aby koberec lépe přilnul k podkladu, je dobré použít speciální penetraci na nenasákavé nebo znečištěné podklady. Důležité je, aby byl podklad při pokládání koberce suchý.

Dvakrát měř, jednou řež

Již při nákupu koberce je nutné znám rozměry místnosti a na jak velkou plochu se koberec kupuje. Je důležité brát v úvahu veškeré výklenky, výčnělky stěn nebo vestavěného nábytku. Pokud to bude možné, je lepší vybírat, tak velký celoplošný koberec, aby se dalo vyhnout spojům.

Rozložte koberec volně v místnosti. Měl by u stěn přesahovat cca 10 cm. Nechte koberec několik hodin volně rozprostřený v místnosti (např. přes noc), aby se vyrovnaly záhyby. Po rozložení koberce a jeho aklimatizaci (ideálně 24 hodin) na konkrétní místnost, přichází na řadu hrubé oříznutí podél stěn a výklenků. Zatlačte koberec pomocí ostré hrany nebo zadní strany nůžek do bočních rohů místnosti. Nezbytné je, aby před nalepením zůstalo minimálně 5 cm na pozdější dořez a možný případný spoj.

Lepení

Nejdůležitějším krokem je výběr vhodného lepidla a striktní dodržování návodu, který uvádí výrobce lepidla. Je dobré si s výběrem nechat poradit od odborníků, již při kupování koberce. Koberec musí být nalepen správně. Zabrání se tak vzniku boulí nebo zvlnění.

V případě, že se na pokládku koberce člověk necítí, je lepší využít pomoci odborníků. Ti mají s pokládáním koberce bohaté zkušenosti, zabere jim to minimum času a nehrozí špatné naměření nebo zničení koberce.

Lepení krok za krokem

 • první polovina koberce se otočí do středu místnosti a pomocí zubové stěrky se nanese lepidlo na připravený podklad
 • lepidlo se nechá požadovanou dobu odvětrat
 • koberec se položí na vlhký podklad
 • vzniklé vzduchové bubliny se vytlačují směrem od středu k okraji

Stejný postup se opakuje i s druhou polovinou koberce. Po položení obou polovin, se koberec podél stěn a výklenků přesně dořízne.

Rámy a prahy

Velkou pozornost byste měli věnovat dveřním rámům a prahům. Koberec byste měli zatlačit tupou stranou nože do rohu a poté jej odříznout o půl centimetru výše. Krátký přesah koberce zatlačte nožem pod práh dveří. Podél stěn zakrývejte koberec pomocí soklové lišty. Lištu můžete přilepit, přibít nebo přišroubovat.

Na závěr

Na přechody mezi různými podlahovými krytinami se využívají prahy nebo přechodové profily. Okraje kolem stěn se zakryjí soklovou lištou, která by měla být s podobném odstínu. Poslední rada na závěr. Správná pokládka a pravidelná údržba prodlužuje jeho životnost.

 

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti AMADEO HOLDING s.r.o. – koberce Praha. Pokud si nejste jisti, zda koberec dokážete kvalifikovaně položit doporučujeme obrátit se na odborníky.