Jak poznat, kdy jet s autem na geometrii?

Své auto používáme většinou dost často a jsme smířeni s tím, že občas vyžaduje kromě doplnění paliva i nějakou investici v servisu a údržbu. Některé závady poznáme hned, jiné až když se zhorší a na některé, jako je geometrie, bychom si měli dávat pozor průběžně.

 

K čemu geometrie je

Správné seřízení geometrie kol je důležité proto, aby se kola točila a auto jelo tak, jak má. Zjednodušeně řečeno, geometrie kol určuje postavení kol vůči silnici a pokud je chybná, může nám auto při jízdě působit problémy a ohrozit tak bezpečnost naši i ostatních řidičů. Kontrolu geometrie bychom tak měli absolvovat minimálně jednou ročně, ideální je spojit to s přezouváním zimních kol na letní a obráceně. Máme pak jistotu, že nás nepřekvapí nečekaní reakce auta při řízení.

 

Ukazatele problému

Mnoho závad na svém autě dopředu nepoznáme a můžeme je tak řešit, až nastanou. Špatná geometrie je ale dobře rozpoznatelná. To, že je potřeba seřízení geometrie kol, poznáte při pohledu na pneumatiky i při jízdě. U stojícího vozu můžete vidět na gumách sjetý vzorek jen na určité části. Ta nemusí být vždy vidět zvenku, ale pokud zastavíte a pootočíte volantem tak, aby kolo nekryl blatník, na vzorek uvidíte. Nerovnoměrné opotřebení znamená, že geometrie auta není v naprostém pořádku a měli byste navštívit servis. Mezi další náznaky problému patří táhnutí auta do strany na rovné silnici a pomalé vracení volantu do středové polohy po projetí zatáčky. Návštěvu servisu a kontrolu geometrie bychom měli zvážit i v případě, že jsme vrazili do nějaké překážky, projeli výmol nebo narazili při parkování do obrubníku. I když tyto příhody vypadají banálně, mohou s geometrií pohnout a způsobit nám zbytečné problémy.