Jak se správně připravit na pohřeb

Poslední rozloučení s blízkou osobou je vždy doprovázeno smuteční atmosférou. Pro nikoho to není jednoduché, o to více je důležité ctít tradice ohleduplného chování a etiketu v rámci slušného vystupování po celou dobu obřadu. Na pohřeb se sice nedá připravit, ale rozhodně můžeme napomoct tomu, aby naše přítomnost byla důstojná.

 

Chování na pohřbu

Loučení se zesnulým nepatří k příjemným záležitostem, ovšem smrt je nedílnou součástí našich životů a nelze se k ní odvracet zády. O to více se nás taková událost dotýká, pokud se jedná o člověka nejbližšího. Nemusíme snad zdůrazňovat, že je v průběhu smutečního obřadu důležité zajistit slušné a důstojné chování, čímž vyjadřujeme úctu k zesnulému i pozůstalým. Nejtěžší zkouškou se stávají děti, ty je třeba na obřad řádně připravit a ohlídat je.

Specifika chování se liší od způsobu rozloučení a povaze rodiny s ohledem na jejich mentalitu či kulturu. Naleznou se obřady plné emotivních projevů, ale i rodiny, co si potrpí na klidné a intimní rozloučení.

 

Co si na sebe obléci?

Ještě před tím, než se rozhodnete na sebe hodit černý oblek, ujasněte si, v jakém vztahu k zesnulému jste. Koukněme se na přehled pravidel oblékání na pohřbu. Typický tmavě černý oblek volí nejbližší pozůstalí. V případě, že jdete na pohřeb souseda či kolegy z práce, postačí oblek tmavší barvy hnědé, modré, šedé nebo fialové. Zapomeňte na nápadné vzory, džíny, výstřihy, sportovní tenisky a ponožky jiné barvy než černé. Stejně tak volíme i kravatu. Zde opravdu není prostor pro žádné módní výstřelky.

 

Co si sebou vzít na pohřeb

Na pohřeb rozhodně nechoďte s prázdnou. Výběr vhodné smuteční kytice je důležitou součástí vašeho příchodu. Za předpokladu, že patříte do nejbližší rodiny, přichází v úvahu se domluvit na smutečním věnci. Pokud jdete naopak na pohřeb vzdát úctu z pozice vzdáleného kamaráda, postačí vám jednoduchá květina.