Jak správně vybírat pneumatiky

Výběr pneumatiky se může zdát rychlou a jednoduchou samozřejmostí, ale mnozí z nás přesně neví, na co všechno si dávat pozor a na co je dobré se zaměřit. A přitom výběrem správných pneumatik zlepšujete jízdní vlastnosti automobilu, zvyšujete vaši bezpečnost a zajišťujete plynulou pohodlnou jízdu. Zaměřte se na dané parametry a nakupujte správně.

 

Vhodný typ dezénů

Mezi základní typy dezénů patří symetrický, asymetrický a směrový dezén. Zákonem daná minimální hloubka dezénu je 1,6 mm u letních pneumatik a 4 mm u zimních pneumatik. V ideálním případě však u letních pneu nepřekračujte 3 mm a u zimních 5 mm. Pro vaši bezpečnost a jistotu plynulé jízdy raději investujte do nových pneumatik.

 

Správný tlak v pneu

Tlak v pneumatikách a správná geometrie prodlužuje jejich životnost a má velký vliv na nízkou spotřebu. Dále slouží pro bezpečnou a plynulou jízdu. Kontrolu tlaku v pneumatikách vám provede pneu servis a vždy jej provádějte na chladných pneumatikách, nikoliv hned po jízdě.

 

Nutnost homologace

Toto osvědčení slouží k potvrzení, že pneumatika splňuje bezpečnostní a technické nařízení a je tedy vhodná k použití. Při nákupu si vždy vybírejte homologované pneumatiky a také disky. Je poté na vás, zda koupíte nové nebo použité pneumatiky.

 

Ptejte se na skladování

Nakupujte pneumatiky od ověřených pneu servisů s historií. Zde si totiž můžete být jistí, že nemají problém se skladováním pneumatik. Správné skladování totiž prodlouží životnost pneumatik až na pět let. Pneumatiky by neměly být hlavně ve vlhku, v teple a na světle.

 

Pečujte o pneumatiky

Kromě správného skladování pneumatik pravidelně kontrolujte, zda jsou pneu v pořádku. Kontrolujte jejich opotřebení, vzorek, alespoň jednou měsíčně zkontrolujte také tlak v pneumatikách, který udává výrobce. Přezutí z letních na zimní gumy a naopak nechte vždy na odbornících a nepřetěžujte pneumatiky a dodržujte správné hodnoty huštění.

 

Na co si dát pozor

· Nepoužívejte pneumatiky, které jsou starší 7 let, po této době mohou být pneumatiky již deformované, opotřebované a na silnici se tak stávají nebezpečnými.

· Dále dodržujte pravidla a předpisy, které jsou dané vyhláškou.

· Na vozidle smí být používány pouze pneumatiky určené pro daný typ vozidla výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik.

· Na vozidle musí být použity shodné pneumatiky. Tedy pneumatiky stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky.