Jak utužovaly své zdraví naše babičky?

Před sto lety byla jistě zcela jiný doba, než je dnes. Fyzicky náročné práce vládly nad tou kancelářskou a ženy, které byly převážně v domácnosti, zastaly zdatně vše. Od dětí přes úklid, vaření, obstarání chodu domu až po péči o zvířata a zahrady či pole.

Fyzička, zdatnost ani výdrž jim rozhodně nechyběla. Ostatně, když se podíváte na jakoukoliv starou fotografii, jedná se především o ženy dobře urostlé a podsadité, což v té době toto bylo považováno za symbol zdraví. A jaké rady si předávaly mezi sebou, aby jim vitalita vydržela?

 

Střídmost v jídle

Ta byla samozřejmě podmíněna i dobou nedostatku a válek, ale všeobecně bylo konzumováno méně masa a více luštěnin či obilovin jako jsou kroupy, špalda či pohanka. Moderní výzkumy ukazují, jak prospěšné a výživné látky v nich jsou. Například v pohance je nepřeberné množství rutinu, který vyživuje cévy a statistika posledních let v počtu infarktů a mozkových příhod je alarmující.

 

Otužování

Ano, plavání ve studené vodě, válení se ve sněhu či zábaly tu byly dříve než slavný WimHof. Pořádání pravidelných akcí, jako otužování se v řekách na jaře, bylo společenskou událostí, kdy se odvážené ženy a muži s gumovými koupacími čepicemi vrhali za smíchu do studených vln.

 

Cvičení

V té době to buď byly různé spolky jako Sokol, nebo v městech byly moderní menší posilovny, kde jste narazili převážně na různé činky,posilovací gumy či hrazdy. Samozřejmostí byl cvičící oblek či tepláky a cvičky. Na ještě starších fotografiích, kdy ženy vše dělaly opravdu s noblesou, to byly lodičky na menším podpatku.

 

Bylinky

Byly nepostradatelnou součástí nejen kuchyně, ale i lékárničky. A jak se říká: Není bylina, aby na něco nebyla. Navíc byly běžně zdarma dostupné v jakémkoliv množství.

 

Pospolitost

Ke společným zážitkům a sdílení vyzývaly různé spolky, celá města i vesnice. Také rodinné snídaně a večeř. I teď můžete slyšet názory, že lidé k sobě měli daleko blíže než nyní.

Možná by stálo za to si popřemýšlet, zda léty prověřený recept na zdraví, neplatí i dnes. Co myslíte?